Idén is üzemel a kerecsenfigyelő webkamera

A kamerákat és tartozékait tavaly márciusban szerelték fel a MAVIR, a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság által vezetett, nemzetközi kerecsensólyom-védelmi LIFE program keretében.

Ezáltal a világon először sikerült élőben követni egy kerecsensólyom pár költését és fiókanevelését. A közvetítés a nagyfeszültségű oszlopon található fészekből idén is folytatódik.

A megfigyelt műfészekbe idén március elején érkezett meg egy kerecsensólyom pár (a kerecsensólyom fokozattan védett, eszmei értéke példányonként 1 millió Ft). A madárvédő kollégák a fészek közelében egy életerős hímre, majd egy tojóra, lettek figyelmesek, melynek szárny fesztávolsága meghaladja az egy métert. Örömmel tapasztalták, hogy az a kerecsenpár érkezett vissza, akik az elmúlt évben is két egészséges fiókának adtak életet. Mivel a tojó a műfészekben fogyasztotta a hímtől kapott zsákmányát arra következtettünk, hogy a fészekfoglalás megtörtént. A madarak, ha váratlan zavaró esemény nem történik, ebben a fészekben fognak költeni, amit a kamera segítségével a nap 24 órájában figyelemmel kísérhetünk egész tavasszal és nyáron, a költésen keresztül a fiókák kirepüléséig.
 

Kerecsen fészek webkamera képe (Forrás: MAVIR)

Kerecsen fészek webkamera képe (Forrás: MAVIR)

 

Március 18-án 12 órakor láttuk meg, hogy már három tojást melegít a tojó. Várhatóan még 1-2 tojást fog tojni, amiket egyre ritkábban lehet látni, mivel most már folyamatosan kotlanak.

További információk:

- Négyszáz felett volt tavaly a kirepülő kerecsensólyom fiókák száma
- Újabb összefoglaló kisfilm a kerecsensólyom megfigyelésről
- Elindult a világ első kerecsensólyom webkamerája

További webkamerák az MME oldalán elérhetőek ITT>>

 

 

Személyi jövedelemadó 1% felajánlásával nélkülözhetetlen
segítséget nyújthat madárvédelmi munkánkhoz!

A rendelkezéshez szükséges adószámot és
tájékoztatást is tartalmazó nyilatkozatot

letöltheti
itt >>

Köszönjük!

 

Kapcsolódó hírek

Mély fájdalommal tudatjuk mindazokkal, akik ismerték és szerették, hogy Schmidt Egon életének 92 évében elhunyt.  Elhunyt szerettünk búcsúztatása 2023. március 10-én 11:15 órakor lesz a Farkasréti temető Makovecz-ravatalozóban.  

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a Madarak és Fák Napja alkalmából országos versenyt hirdet az általános iskolai felső tagozatos tanulók számára.

Schmidt Egon a Kossuth-díjjal (fotó: Haraszthy László)

Mély fájdalommal tudatjuk, hogy 91 éves korában, ma hajnalban elhunyt Schmidt Egon, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Tiszteletbeli elnöke, Kossuth-díjas író, aki egész életét a madaraknak, a madárvédelemnek és az ismeretterjesztésnek szentelte. Életével mindannyiunk számára példát mutatott természetszeretetből, emberségből, személyiségével természetvédők...