2015-03-05 14:14
Tavaszonként rendszeresen érkeznek bejelentések az MME munkatársaihoz olyan madarakról, amik órákon, akár napokon keresztül támadják saját tükörképüket autók fényezésén, szélvédőjében és külső visszapillantó tükreiben, illetve épületek ablakában.
A jelenség hátterében a madarak költési időszakának kezdetével felerősödő területféltő magatartás, és ezzel összefüggésben a civilizációs környezet "tükörképszennyező" hatása áll.
A hormonok a felelősek
Tavasszal a hosszabbodó nappalok hatására képződő hormonoktól szaporodási izgalomba kerülő hímek fészkelőhelyet keresnek maguknak és leendő párjuknak, majd énekléssel kijelölik ennek határait, miközben figyelve és fülelve keresik a rivális hímeket.
Ilyenkor a területét kijelölő madár nem egy helyben üldögélve énekel, hanem a revírt körberepülve, rövidebb-hosszabb időre meg-megállva szó szerint körbeénekli a területét, amihez a lakott területek magaslati pontjai: fák és bokrok ágai, kerítés, ablakpárkány, parkoló autók különösen vonzó helyet kínálnak.
A civilizált világ "tükörképszennyezése"
Ha ennek a megfigyelő- és éneklőhelynek a közelében tükröződő ablak van, vagy éppen egy sötét színű, metálfényezésű járműről van szó, ahol a madár megláthatja a saját tükörképét, akkor elkezdődhet az akár napokig, naponta több órán át tartó harc a saját képmásával.
Környezetünk tele van tükröződő felületekkel (Fotó: Orbán Zoltán).
Barázdabillegető (Forrás: YouTube), ...
... és házi veréb hím küzdelme a tükörképe ellen (Videó: Huszár Imre).
A jelenség 2015 év madarát - a búbosbankát is érintheti (Forrás: YouTube).
Mit tehetünk ezekért a madarakért?
Bármilyen jópofának tűnjenek is ezek az "erőlködő" madarak, a vizuális környezetszennyezés könnyen veszélyessé válhat a számukra, mert a tükörképükkel vívott sokórás mániákus harc teljesen természetellenes körülmények között zajlik, hiszen az "ellenség" soha nem adja fel, így a madár képes a végkimerülésig küzdeni. Eközben nem táplálkozik rendesen, nem tudja a területét megvédeni a valódi riválisoktól, és akár a fiókák etetésébe való besegítést is hanyagolhatja. Sőt, az ablakban tükröződő „fajtárs” támadása következtében betörő üveg a madárnak fizikai sérülést okozhat. Néhány éve Sásdon egy fehér gólya napokig olyan hevesen támadta a tükörképét egy épület ablakaiban, hogy azok közül több is betört.
Ráadásul a mániákus madarak akár több hétig jelentkező, naponta órákig tartó kopogása, az üveg és az autó összepiszkítása az embereket is zavarhatja. Tehát közös érdekünk a helyzet felszámolása!
A vizuális csapdaeffektus megszüntetésére épületablakok esetében a legjobb megoldást
a szúnyogháló jelenti, mellyel nem csak a tükörképtámadási-viselkedés, ...
... de a gyakran végzetes ablaknak ütközések is megakadályozhatóak (nem is
beszélve az éjszaka kellemetlenkedő szúnyogokról). A képen üvegnek repülő
balkáni gerle tollpúderlenyomata látható (részletek >>).
Ha valamilyen okból nem szerelhető fel szúnyogháló az ablakra, akkor az a cél, hogy
bármilyen átlátszatlan anyaggal (függönnyel, papírral stb.), a képeken széles
ragasztószalag-csíkokkal, csökkentsük vagy megakadályozzuk az üveg
tükrözőképességét.
Ez a módszer az autók ablakainál is alkalmazható, itt éppen a hátsó
szélvédő teljes letakarásával.
A visszapillantó tükör esetében a legegyszerűbb megoldás, ha behajtjuk, ...
... rögzített tükör esetében pedig letakarjuk (a képen régi zoknit ráhúzva :) azt,
amint észrevesszük, hogy egy madár rendszeresen visszajár ide.
Másik megoldáscsoportot kínálnak a riasztó eszközök. Ezek közül a "rémzsinór" az egyszerűbb, mert otthoni anyagokból (zsineg és nejlonzacskó) is elkészíthető. |
Aki rendelkezik nyomtatóval, ragadozómadarak feltűnő, a kisebb testű
zsákmányállatfajokra riasztóan ható színes "rémszem"
nyomatát is felragaszthatja az ablakra, ...
... autóra.
Utóbbiak elülső oldalablakára kihelyezve kettős védelem érhető
el, mert a rémszem nem csak az üveget, ...
... de a visszapillantó tükröt is "védi".
A bámuló bagolyarcot utánzó lap letölthető itt >> (Fotók: Orbán Zoltán).
Minden ilyen (madárriasztási) eset kapcsán is hangsúlyozzuk, hogy a madarak rendkívül intelligens, autonóm lények, melyek körülöttünk élő képviselői jelentős mértékben alkalmazkodtak a civilizációs hatásokhoz. Ezért gyakran előfordul, hogy az általunk elegendőnek, kellően félelmetesnek ítélt eszközök hatástalannak bizonyulnak, illetve ami működik az egyik madárnál, azt egy másik teljes egészében figyelmen kívül hagyhatja. Ilyenkor próbálkozzunk mással, illetve tartsuk észben, hogy a legbiztosabb védelmet a fizikai elszigetelés (jelen esetben a szúnyogháló és az autó ablakainak letakarása) kínálja.
Amennyiben hasznosnak találta ezt a cikket, kérjük, ossza meg ismerősei, barátai körében is, hogy közösen minél több emberen és madáron segíthessünk! Köszönjük!
Amennyiben részletesebben is érdekli a lakótelepeken, a ház körül és a
kertben végezhető mindennapi gyakorlati madárvédelem, ajánljuk
figyelmébe a Madárbarátok könyvét (bolt >>).
Önt is várja a Madárbarát kert program!
A Madárbarát kert program a különböző lakó- és munkahelyi környezethez alkalmazkodó madárvédelmi módszertani gyűjtemény. A Madárbarát kert a családi házak, háztáji kiskertek, parkok és arborétumok; a Madárbarát óvoda és a Madárbarát iskola az oktatási intézmények; a Madárbarát panel a panelházak lakóinak, a Madárbarát munkahely az irodában dolgozók és munkáltatók alprograma.
A programban való részvételhez nincs szükség különösebb madártani ismeretre, jártasságra, a regisztrációt követően megküldött Madárbarát Kert Kalendárium és a honlap minden szükséges információt tartalmaz. A különböző madárvédelmi eszközök és téli madáreleség pedig a kertészeti és barkácsüzletek mellett az MME boltjában is beszerezhető.
Elegendő már egy-két madárodú, egy itatónak használt virágalátét, télen pedig egy kis etető a kertbe, az óvoda- és iskolaudvarba, ablakba, és máris élvezhetjük tollas barátaink közelségét. Ha pedig már ott vannak, a pedagógusokat és a szülőket a nevelésben, a gyerekeket és felnőtteket a kikapcsolódásban, a gazdálkodókat és a kiskert tulajdonosokat a kártevők távol tartásában segítik a madarak.
Az elismerő tábla megszerzésének feltétele, hogy a program résztvevője a regisztrációt követően legalább egy mesterséges madárodú kihelyezésével, itató folyamatos működtetésével és téli madáretetéssel végzett egy évnyi madárbarát kertészkedést követően a regisztrációs csomagban kapott jelentőlap beküldésével tájékoztassa az MME központi irodáját az általa végzett madárvédelmi munkáról. Az információk értékelését és elfogadását követően postai úton megküldjük a ház falára, ajtóra, kerítésre kihelyezhető elismerő táblát, mely hirdeti, hogy itt egy madárbarát lakik és tevékenykedik.
A Madárbarát kert program alprogramjainak külön elismerő táblája van, a képen a Madárbarát kerté és a Madárbarát panelé látható. Nagyításhoz katt a képekre (Fotók: Orbán Zoltán). |
A Madárbarát kert programnak 2015-ben már 6.000 regisztrált tagja van országszerte, köztük ezernél is több óvoda és iskola. Legyen Ön is "hivatásos" madárbarát kertész, üdvözöljük a Madárbarát kert programban!
Az MME támogatása
Kérjük, ne felejtse, hogy az MME tagság mellett többféle támogatással és a személyi jövedelemadó 1%-ának felajánlásával is segítheti egyesületünk munkáját. Köszönjük!
A letölthető 1% nyilatkozat a képre kattintva érhető el.
Orbán Zoltán