Hotelépítés egy kiemelten fontos vizes élőhelyen

Montenegrói partnerszervezetünk (CZIP), több európai madárvédelmi szervezettel közösen, kampányt indított egy kiemelten fontos vizes élőhely megmentése érdekében. Kérjük segítse őket céljaik elérésében a petíció aláírásával! A petíció oldala angol nyelven készült, de cikkünkben összefoglaltuk a legfontosabb tudnivalókat!

A Salina a borzas gödények téli táplálkozóhelye (Fotó: Máté Bence)

Kérjük, írja alá a petíciót ITT, hogy ne épülhessenek szállodák a montenegrói madárparadicsomban!

 

Bár most nem egy hazai ügyben kérjük segítségét, a szóban forgó területen számos vonuló faj is előfordul, így egyes hazai fajokat is érinthet az élőhely megszűnése, pl. fülemülesitkét is, mely itt tölti a téli hónapokat.

Az Ulcinj Salina Montenegró déli részén fekvő közel 15 km² kiterjedésű vizes élőhely, melyet madarak ezrei használnak pihenő-, táplálkozó- és költőhelyként.
A Salinát több mint 250 faj használja évente, ennek ellenére a terület sem helyi, sem pedig nemzetközi védettséget nem élvez. Nemzetközi jelentősége miatt már a Ramsari területek közé kellene tartozzon, hiszen a Ramsari egyezmény fő célkitűzése a vizes élőhelyek megőrzésének elősegítése.


A Salina látképe (Fotó: Halmos Gergő)

A területen 1935 óta sólepárlás folyt természetbarát módszerekkel, ez a modell mind a helyi lakosoknak, mind a Salinán megtalálható élővilágnak kedvezett. Azonban a só üzem 2005-ös privatizációja óta a termelés egyre csökkent, az üzemmel egyre kevésbé törődött új tulajdonosa, majd 2013-ban le is állt.


Fontos pihenő- és táplálkozóhely (Fotó: Halmos Gergő)

Bár a montenegrói kormány tisztában van a terület jelentőségével, mind a helyi gazdaság, mind a természetvédelem szempontjából, egyelőre semmit sem cselekszik annak érdekében, hogy a terület hanyatlását megakadályozza.

Ha aláírja a petíciót, több ezer emberhez csatlakozik, akik azt kérik Duško Marković-tól, Montenegró miniszterelnökétől, hogy:

  • újra legyen sólepárlás az Ulcinj Salina területen,
  • kerüljön országos és nemzetközi védelem alá az élőhely
  • biztosítsa, hogy a terület újra a montenegrói lakosoké legyen, hogy a helyi közösségek és a természet érdekei érvényesülhessenek

Kérjük, írja alá a petíciót ITT, hogy ne épülhessenek szállodák a montenegrói madárparadicsomban!

 

#SaveSalina

Kapcsolódó hírek

Mély fájdalommal tudatjuk mindazokkal, akik ismerték és szerették, hogy Schmidt Egon életének 92 évében elhunyt.  Elhunyt szerettünk búcsúztatása 2023. március 10-én 11:15 órakor lesz a Farkasréti temető Makovecz-ravatalozóban.  

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a Madarak és Fák Napja alkalmából országos versenyt hirdet az általános iskolai felső tagozatos tanulók számára.

Schmidt Egon a Kossuth-díjjal (fotó: Haraszthy László)

Mély fájdalommal tudatjuk, hogy 91 éves korában, ma hajnalban elhunyt Schmidt Egon, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Tiszteletbeli elnöke, Kossuth-díjas író, aki egész életét a madaraknak, a madárvédelemnek és az ismeretterjesztésnek szentelte. Életével mindannyiunk számára példát mutatott természetszeretetből, emberségből, személyiségével természetvédők...