Homoktövis élőhelykezelés Újpesten - 2013. március 9-én (szombat)

2013. március 5.

Az MME Budapesti Helyi Csoportja immár 11. alkalommal szervezi meg "Homoktövis-élőhelykezelés" elnevezésű akcióját Újpesten, a Megyeri-híd pesti hídfőjének közelében. Az idei első munka időpontja 2013. március 9. (szombat) lesz.

MME Budapesti Helyi Csoport logó


A szervezők már reggel 8 körül a helyszínen lesznek, de az akcióban részt vevők elég ha 9 órakor érkeznek.

A területen található értékes homokgyepek összesen 22 védett növényfajnak adnak otthont, melyből a Homoktövis cserje vadon csak ezen az egy helyen él Magyarországon, nem beszélve a számtalan védett gerinctelen és gerinces állatfaj jelenlétéről. Ezek élőhelyét nagyban veszélyezteti a tájidegen fásszárúak térhódítása, melyek visszaszorítása és a Magyarországon egyedülálló természetes életközösség megóvása a legfontosabb feladat.

MME élőhelykezelés a Homoktövis fővárosi védett területen (Fotó: Orbán Zoltán).
A helyi csoport az elmúlt években sokat tett a terület rendezése
érdekében (Fotó: Orbán Zoltán).


Tömegközlekedéssel legkönnyebben a 104-es busszal lehet elérni a helyi védettségű területet. Érdemes Újpest Központnál, az Újpesti Áruház oldalában lévő buszmegállónál felszállni a járatra, mely kb. 15 perc alatt éri el a területet. Hétvégén a 104-es busz csak félóránként közlekedik, ezért érdemes Újpest központhoz kb. 8:30-kor megérkezni, ugyanis a busz kb. 8:40-kor érinti a fentebb említett megállót. A busszal a "Vízművek" megállóig kell eljönni, mely a régi és új 2-es út elágazása utáni második (a Megyeri-híd előtti) megálló. A következő - Ezred utcai - állomás már a Megyeri-híd után van, ezért ha valaki esetleg túlmegy a megadott helyszínen, vissza kell sétálni néhány száz métert. A menetrend innen letölthető >>

A "Vízművek" megállótól ki lesz táblázva az érintett helyszín. Amennyiben autóval szeretne valaki érkezni, akkor a Váci út végénél a régi és új 2-es út elágazásától, a régi 2-en Dunakeszi felé kell jönni kb. 500 métert. Itt az út jobb oldalán található két óriásplakát és egy fém sorompó, ami a terület bejáratát zárja le. A sorompó a kezelés idején nyitva lesz, ezért mindenki biztonsággal beparkolhat a földút lezárt szakaszára.

Homoktövis élőhelykezelés térkép (Forrás: Google Maps).
A térkép nagyobb méretben ide kattintva érhető el >>


Ahogy azt a résztvevők korábban megszokhatták, a szervezők madárgyűrűzési bemutatóval és étellel, itallal is készülni fognak, de a megjelenők létszámát lehetetlen előre megbecsülni, így a biztonság kedvéért mindenki készüljön némi saját élelemmel is. A munkához szükséges eszközöket – kesztyű, kézi és gépi szerszámok stb. – helyi csoportunk biztosítani fogja, de akinek lehetősége van rá hozzon munkáskesztyűt, illetve kézifűrészt, vagy ágvágó ollót, mert ezekből minden darabra nagy szükség lesz. Idén továbbra is elsősorban a gallyak kihordásán lesz a hangsúly ezért az ágak mozgatásához szükség lesz ponyvákra és hevederekre is, hogy kötegelve lehessen szállítmányozni a faanyagot. Természetesen ezekből is lesz jó néhány darab.

Mindenkit szeretettel várunk, munka lesz bőven!









Kapcsolódó hírek

Mély fájdalommal tudatjuk mindazokkal, akik ismerték és szerették, hogy Schmidt Egon életének 92 évében elhunyt.  Elhunyt szerettünk búcsúztatása 2023. március 10-én 11:15 órakor lesz a Farkasréti temető Makovecz-ravatalozóban.  

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a Madarak és Fák Napja alkalmából országos versenyt hirdet az általános iskolai felső tagozatos tanulók számára.

Schmidt Egon a Kossuth-díjjal (fotó: Haraszthy László)

Mély fájdalommal tudatjuk, hogy 91 éves korában, ma hajnalban elhunyt Schmidt Egon, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Tiszteletbeli elnöke, Kossuth-díjas író, aki egész életét a madaraknak, a madárvédelemnek és az ismeretterjesztésnek szentelte. Életével mindannyiunk számára példát mutatott természetszeretetből, emberségből, személyiségével természetvédők...