A hazai túzokvédelem méltatása

Az Agrárminisztérium honlapján a hazai túzokvédelmi erőfeszítéseket méltató hosszabb cikk jelent meg annak apropójából, hogy 50 éve nyilvánította Magyarország védetté ezt a fajt.

Fotó: Motkó Béla

Fotó: Motkó Béla

A minisztérium természetvédelemért felelős helyettes államtitkára, Balczó Bertalan a faj védelmével kapcsolatban a kihívások mellett a rendszerszintű megközelítést, a faj élőhelyéül szolgáló mezőgazdasági környezet központi támogatásokkal és egyéni döntésekkel fenntartását, a földhasználat minőségét hangsúlyozta. Az erőfeszítéseknek köszönhetően 1600 példányt számol immár a hazai túzokállomány. Ez jelentős lépés a populáció stabilizálása irányába, hiszen a védetté nyilvánítás időszakában, a 70-es évek elején mindössze 800-900 példány élt hazánkban.

A cikk kiemeli a dévaványai Túzokvédelmi Állomást, annak 1978-as megalapítását is. A telep eredetileg a mentett tojások befogadására, az ilyen tojások mesterséges kikeltetésére, illetve a kikelő csibék visszavadítására létesült, de azóta - a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság megalapítása óta fokozott mértékben - további feladatokkal bővült a túzokvédelmi tevékenysége.

A túzok védelmét komplex rendszerben végzik a természetvédelmi szakemberek, a rendszer koordinációjára, stratégiájának meghatározására Túzokvédelmi Munkacsoport létesült és működik. A védelmi munkát segítik a nagy lélegzetű projektek, mint például a jelenleg is futó „A túzok határon átnyúló védelme Közép-Európában” elnevezésű LIFE program. A faj megőrzése során a tudományos tevékenységek és a közvetlen természetvédelmi beavatkozások mellett az érintettekkel - áramszolgáltatók, vadgazdálkodók, mezőgazdálkodók - együttműködésben folyik a munka.


A Túzokvédelmi Munkacsoport évente összeül (Fotó: Králl Attila)

A Kárpát-medence túzokállománya (az összefüggő osztrák, szlovák, romániai és szerbiai állományokkal együtt) jelenleg meghaladja a 2200 példányt. A védelem jól szervezett, ismerjük azokat a lépéseket, amelyekkel a faj védelme hosszú távon megoldható.

További részletek: Agrárminisztérium

Kapcsolódó hírek

Mély fájdalommal tudatjuk mindazokkal, akik ismerték és szerették, hogy Schmidt Egon életének 92 évében elhunyt.  Elhunyt szerettünk búcsúztatása 2023. március 10-én 11:15 órakor lesz a Farkasréti temető Makovecz-ravatalozóban.  

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a Madarak és Fák Napja alkalmából országos versenyt hirdet az általános iskolai felső tagozatos tanulók számára.

Schmidt Egon a Kossuth-díjjal (fotó: Haraszthy László)

Mély fájdalommal tudatjuk, hogy 91 éves korában, ma hajnalban elhunyt Schmidt Egon, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Tiszteletbeli elnöke, Kossuth-díjas író, aki egész életét a madaraknak, a madárvédelemnek és az ismeretterjesztésnek szentelte. Életével mindannyiunk számára példát mutatott természetszeretetből, emberségből, személyiségével természetvédők...