Gyepgazdálkodás: igény van a párbeszédre

Élénkül a párbeszéd az állattenyésztők, mezőgazdasági döntéshozók, gazdálkodók és a természetvédők között

A gyepek élővilágát erőteljesen befolyásolja a kaszálás hiánya vagy megléte, és a gépi kaszálás technikája, kivitelezésének módja. Hazánk természeti értékeinek jelentős része kötődik kaszált vagy kaszálandó gyepekhez, érthető hát, hogy a kaszálás módszertanának témája nem csak a gazdálkodókat, állattenyésztőket, támogatási rendszereket szabályzó döntéshozókat, hanem gyakorlati természetvédőket és kutató ökológusokat is érinti.

Terepi bemutatóval egybekötött fórum a kaszálás természetbarát módszereiről

Számukra rendezett fórumot az MME Természetvédelmi Tanácsadó Szolgálata karöltve a Pro Vértes Közalapítvánnyal, 2007. július 4-én, Csákváron. Céljuk az volt, hogy a kaszálásban érdekelt szektorok között konstruktív párbeszéd létesüljön az egymásrautaltság kölcsönös megértése és az együttműködés kialakítása érdekében.

Több mint 100 résztvevő, különböző szakágak képviseletében

A téma aktualitását és a szakmaközi párbeszéd szükségességét mutatja a nagyszámú érdeklődő is: több mint százan regisztrálták magukat. Találkoztak itt többek között a mezőgazdasági és természetvédelmi szakigazgatás döntéshozói (FVM, MVH, MGSZH, KVvM), nemzeti park igazgatóságok és Zöldhatóságok szakemberei, állattenyésztő szervezetek, egyetemek, kutatóintézetek, zöld civil szervezetek, agrárkamarák képviselői és magángazdálkodók.

A fórum része egy fórumsorozatnak

A fórum része egy fórumsorozatnak, melynek első része tavaly került megrendezésre Herceghalmon (lásd www.grasshabit.hu). A megmozdulás szervesen kapcsolódik a 27 természetvédő által létrehozott KEZEL-TEKE ("Kezdeményezés a Természetvédelmi Kezelésekért") elnevezésű akcióhoz is. Mindehhez a keretet a Természetvédelmi Tanácsadó Szolgálat LIFE-Nature projektje szolgáltatja.

Gyepkaszálás az állattenyésztők és a természetvédők szemszögéből

A mostani fórumon felvezető előadóként a természetvédelem és az állattenyésztők részéről egy-egy szakember ismertette szakterületük álláspontját. Aki harcos vitákra és szöges ellentétekre számított, annak csalódnia kellett, hisz mindkét előadó nyomatékosan hangsúlyozta a közös gondolkodás és a vállalható kompromisszumos megoldások keresését. Előadásaikban egyértelművé tették, hogy itt az idő, amikor a két szakmának együtt kell gondolkodnia, dolgoznia, a meddő vitákat hátrahagyva.

Hogyan kaszáljunk élővilág barát módon? Látványos és információban gazdag terepi bemutató

Ezután a "sarkvidéki" hideg, szél és eső ellenére a közönség óriási érdeklődéssel követte nyomon a több mint két és fél órás, látványos terepi bemutatót. A vadriasztó lánccal felszerelt traktorok háromféle kaszatípussal és eltérő tarlómagassággal, madárbarát kiszorításos módszerrel vágták a rendeket. Majd kétféle rendkezelő, egy széna begyűjtő rendfelszedő-gép, végül fóliatömlős silózó munkáját figyelhették meg. A házigazda, Viszló Levente (Pro Vértes Közalapítvány) bőséges információval látta el az egybegyűlteket. Részletesen elmagyarázta a különböző gépek előnyeit és hátrányait, hatásukat az élővilágra, és gazdálkodási-gazdaságossági szempontokról is szó esett.

Vitafórum

A terepi program után Levente előadás keretében foglalta össze a bemutatón látottakat, kiegészítve azokat kutatási adatokkal is. Ezt egy vitafórum követte, ahol a résztvevők megoszthatták egymással tapasztalataikat, meglátásaikat. Felszólaltak többek között az MVH, FVM, állattenyésztő szervezetek és egyetemek képviselői, magángazdálkodók, sőt, szakújságírók is kérdeztek a jelenlévőktől.

Kapcsolódó új kiadványok

A fórum alkalmából a Pro Vértes Közalapítvány megjelentette a "A természetkímélő kaszálás gyakorlata" című kiadványát, melynek kiadásában támogatóként részt vett a Természetvédelmi Tanácsadó Szolgálat is (letölthető: www.grasshabit.hu oldalról ). A kiadvány részeként megjelent a TTSz korábban kiadott, elsősorban gazdálkodóknak szóló posztere is, melynek digitális változata itt letölthető. Kérésre A2/B1 méretben szívesen postázunk is belőle.

A résztvevők visszajelzései alapján e tanácskozás régóta várt mérföldkő lehet az állattenyésztők, természetvédők és gazdálkodók kapcsolatában. Számos gyepgazdálkodási témakör felvetődött, amelyek folytatásul szolgálhatnak a megkezdődött szakmaközi párbeszédben. A folytatást hasonló terepi fórumokkal és a témaköröket külön boncolgató konferenciákkal tervezzük.


További információ:
www.grasshabit.hu

Kapcsolódó hírek

Mély fájdalommal tudatjuk mindazokkal, akik ismerték és szerették, hogy Schmidt Egon életének 92 évében elhunyt.  Elhunyt szerettünk búcsúztatása 2023. március 10-én 11:15 órakor lesz a Farkasréti temető Makovecz-ravatalozóban.  

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a Madarak és Fák Napja alkalmából országos versenyt hirdet az általános iskolai felső tagozatos tanulók számára.

Schmidt Egon a Kossuth-díjjal (fotó: Haraszthy László)

Mély fájdalommal tudatjuk, hogy 91 éves korában, ma hajnalban elhunyt Schmidt Egon, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Tiszteletbeli elnöke, Kossuth-díjas író, aki egész életét a madaraknak, a madárvédelemnek és az ismeretterjesztésnek szentelte. Életével mindannyiunk számára példát mutatott természetszeretetből, emberségből, személyiségével természetvédők...