Fókuszban a természetbarát gyepgazdálkodás

Nyájat vesznek és juhászt fogadnak a természetvédelmi szakemberek az MME egyik legújabb uniós támogatású természetvédelmi programjának keretében. Az egyesület két nemzeti parkkal, és két családi gazdaságot irányító gazdálkodóval fog össze annak érdekében, hogy újjáélesszék a természetbarát gyepkezelési módszereket, méghozzá úgy, hogy az a gazdáknak is megérje.

A több mint 270 millió forintos program költségvetésének nagy részét - a parlagi sas, túzok, kékvércse védelmi programokhoz hasonlóan - ezúttal is az Európai Unió LIFE Nature elnevezésű természetvédelmi forrása biztosítja.

Miért fontos az uniónak a hazai gyepek természetbarát gazdálkodásának újjáélesztésére?

Azért, mert a rendkívüli fajgazdagságú pannon gyepek eltűnésével eltűnnek a hozzá kötődő, sokszor az egész kontinensen ritkaságnak számító állat- és növényfajok is.
Valaha magyar táj meghatározó eleme volt a legelő állatok látványa. Évezredeken át folyt a külterjes, mai szóval természetbarát gyephasználat. Részben ezáltal jöttek létre fajgazdag gyepjeink, melyeken ma uniós ritkaságok is menedékre lelnek. A hazai élővilág jelentős része gyepekhez kötődik. A gyepben, mint élőhelyen él, költ, vagy éppen ott talál táplálékot számos növény-, gomba- és állatfaj. Jelentős gyepjeink tájképi értéke is.

Ennek fényében kétségbeejtő az a tény, hogy a gyepeink kiterjedése az 1800-as évek óta folyamatosan csökken. 2005-ben például egy év alatt 2,7 %-kal (KSH, 2005.). A gyepek beszántása, fásítása mellett aggasztó hogy sok esetben felhagynak a használatukkal, vagy természetvédelmi szempontból helytelenül gazdálkodnak rajta. Nincs elég legelő állat, és túlságosan elterjedt az intenzív technológiák alkalmazása. A cserjésedés és az agresszív özöngyomok gyorsan tért hódítanak, máshol a műtrágyázás szorítja ki az értékes növény- és állatfajokat.

A gyepek megfelelő állapotát és fennmaradásukat a jövő generációi számára a hagyományos tájhasználati módszerek széleskörű elterjedése, a természetbarát gyepgazdálkodás újbóli meghonosodása biztosíthatja. A természetközeli életközösségek fennmaradása egyben az ember fenntartható gazdálkodásának is záloga.


Fotó: TTSZ

Az MME Természetvédelmi Tanácsadó Szolgálata partnereivel 6 mintaterületen mutatja be, hogy a gazdálkodói és a természetvédelmi érdekek igenis összeegyeztethetőek. Immár egy éve zajlanak a munkálatok terepen csakúgy, mint konferencia- és tanácstermekben, on-line fórumokon. A program részleteiről, a motoros kézi kaszálásról, sűrű cserjést felemésztő frontzúzóról, vadriasztó lánccal felszerelt traktorokról, botanikai monitoringról, legelés-kizárásos kísérletekről, szakmaközi párbeszédről, kezelések tervezéséről, folyamatáról és juhnyájvásárlásról a projekt honlapján olvashatnak: www.grasshabit.hu.

Kapcsolódó hírek

Mély fájdalommal tudatjuk mindazokkal, akik ismerték és szerették, hogy Schmidt Egon életének 92 évében elhunyt.  Elhunyt szerettünk búcsúztatása 2023. március 10-én 11:15 órakor lesz a Farkasréti temető Makovecz-ravatalozóban.  

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a Madarak és Fák Napja alkalmából országos versenyt hirdet az általános iskolai felső tagozatos tanulók számára.

Schmidt Egon a Kossuth-díjjal (fotó: Haraszthy László)

Mély fájdalommal tudatjuk, hogy 91 éves korában, ma hajnalban elhunyt Schmidt Egon, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Tiszteletbeli elnöke, Kossuth-díjas író, aki egész életét a madaraknak, a madárvédelemnek és az ismeretterjesztésnek szentelte. Életével mindannyiunk számára példát mutatott természetszeretetből, emberségből, személyiségével természetvédők...