Figyeljük meg! – Madarak a hóesésben

A jövő hét közepére havazás is várható – talán az utolsó ebben a szezonban –, ami jó lehetőséget kínálhat arra, hogy megfigyeljük az etető madarainak viselkedését hóesésben. Ehhez szeretnénk cikkünkben némi támpontot adni.

Fekete rigó havas talajetetőn (Fotó: Orbán Zoltán).

 

Nagyobb madárforgalom

A tél elsősorban nem a hidegével, hanem vastag és tartós hótakarójával nehezíti meg az állatok életét. Ezért amikor havazás várható, amit a madarak akár napokkal, de órákkal megelőzően már bizonyosan érzékelnek, jelentősen megnőhet az etető forgalma. Ez alól kivételt képez az az eset, amikor a környék madarainak jelentős része inkább délebbre húzódik a front megérkezése előtt, és ezért csökken az etetői madárlétszám. Az etetők madárforgalom-változásairól, és ezek okairól itt olvashat >>.

Amint elkezd hullani a hó, többnyire az összes madár jól megfigyelhetően gyorsabban kezd táplálkozni, hogy a hólepel kialakulása előtt minél több táplálékhoz jusson.


Tipikus etetői életkép havazás idején (Videó: Orbán Zoltán).

 

Egyes etetőtípusok sűrűbb látogatottsága

Havazás és ónos eső idején fontos, hogy az etetőnkön lehetőleg használjunk olyan eszközöket is, amik fedettségüknek vagy kialakításuknak köszönhetően hómentesek, hogy ezekből folyamatosan (akkor is, ha nem vagyunk otthon, hogy eltakarítsuk a havat) tudjanak táplálkozni a madarak.


Ilyen etető például az ágcsonkra szúrt alma, ...


... a cinkegolyó-etető, ...


... egy örökzöld fenyő törzsén többé-kevésbé a lombozat védelmét
élvező harkályetető, ...


... vagy a dróthengeretető (Videók: Orbán Zoltán).

 

Önkéntes hóeltakarítók munkában

A behavazódó talajetető remek lehetőséget nyújt az etetők madárközösségét jellemő asztalközösség egy érdekes megnyilvánulásának megfigyelésére.


A fekete rigók sajátos táplálékkereső viselkedése a talaj felületének
jellegzetes fej- és csőrmozgással történő megtisztítása.


Ez a már-már kényszeresnek is tekinthető szokásuk havazás idején nagyon
jól jön a többi madárnak is, mivel "rigótisztásokat" nyitva a hóban el
tudják odázni az etető betakaródását (Videók: Orbán Zoltán).

 

Szokatlan vendégek megjelenése

Különösen a télvégi havazások esetén számíthatunk arra, hogy egy-egy korai tavaszi vonuló, vagy éppen az átlagtól eltérő viselkedésű, itthon áttelelő énekesmadárfaj is feltűnik az etetőkön. Ha tehetjük és a rádióból, televízióból értesültünk az eseményről, a havat hozó front előtt néhány órával már érdemes alaposabban megfigyelni az etetőre járó madarakat, mert könnyen megeshet, hogy elcsípünk egy-egy ilyen érdekes vendéget is.


Ezek közül a leggyakoribb etetővendég a barátposzáta, mely egyes években
(az ide nem ilyen volt) jelentős számban telel át (Videó: Orbán Zoltán).

 

 

Élvezik-e a madarak a havat?

Érdekes kérdés, hogy az állatok, köztük a madarak vajon csak elszenvedik, vagy akár élvezik is a havazást? Akinek van kutyája, macskája, vagy szokott állatokat megfigyelni, azt tudja, hogy számos faj egyedei játszanak a környezet tárgyaival, a vízzel, faággal, levelekkel stb. A kutyák különösen kedvelik a havat, főleg a szezon első havazását, amikor lehet hópelyheket elkapdosni, hancúrozni és fetrengeni a hóban.

Az alábbi videót megnézve nehéz nem arra gondolni, hogy a madarak is élvezhetik a havat. Ehhez azonban az kell, hogy az állatok jóllakottak, egészségesek legyenek, és biztonságban érezzék magukat. A felvételen látható verebek az etető "saját" csapatát képezik, azaz olyan madarak, melyek (a gyűrűzési adatok alapján) évek óta a kert szomszédságában élnek, és tudják, hogy itt mindig számíthatnak eleségre.


Tudományos megközelítéssel élve azt is mondhatnánk, hogy a házi és mezei verebek,
melyek a világot kezekkel nem rendelkező madárként a csőrükkel tudják megvizsgálni,
csak a havazás szupernormális ingerére (sok "izé" hullik az égből és mindent befed)
adnak automatikus választ. A képekből az bizonnyal kijelenthető, hogy a hóevés
hátterében nem élettani magyarázat áll, hiszen néhány méterre tőlük ott a még
be nem fagyott itató. Elnézve azonban a viselkedésüket, nehéz nem arra
gondolni, hogy élvezik, ráérősen csipegetik a hirtelen jött fura
jelenséget (Videó: Orbán Zoltán).


Ezen a videón dolmányos varjak csúszkálnak, hengerbucskáznak havas
autók tetején ( Forrás: YouTube).

 

Bár így február végén, március elején már nagyon várjuk a tavaszt, különösen, ha az idő már hetek óta kimondottan enyhe, fordítsuk hasznunkra, élvezzük ki a hirtelen jött havas napokat (már ha egyáltalán lesznek), mert ilyenkor jelentősen felélénkülhet az etetőnk madárforgalma, mi pedig újabb érdekes dolgokat láthatunk!

Orbán Zoltán - Madárbarátok könyve (Cser Kiadó, 2013) külső borító.
Amennyiben részletesebben is érdekli a lakótelepeken, a ház körül és a
kertben végezhető mindennapi gyakorlati madárvédelem, ajánljuk
figyelmébe a Madárbarátok könyvét (bolt >>).

 

Önt is várja a Madárbarát kert program!

A Madárbarát kert program a különböző lakó- és munkahelyi környezethez alkalmazkodó madárvédelmi módszertani gyűjtemény. A Madárbarát kert a családi házak, háztáji kiskertek, parkok és arborétumok; a Madárbarát óvoda és a Madárbarát iskola az oktatási intézmények; a Madárbarát panel a panelházak lakóinak, a Madárbarát munkahely az irodában dolgozók és munkáltatók alprograma.

A programban való részvételhez nincs szükség különösebb madártani ismeretre, jártasságra, a regisztrációt követően megküldött Madárbarát Kert Kalendárium és a honlap minden szükséges információt tartalmaz. A különböző madárvédelmi eszközök és téli madáreleség pedig a kertészeti és barkácsüzletek mellett az MME boltjában is beszerezhető.

Elegendő már egy-két madárodú, egy itatónak használt virágalátét, télen pedig egy kis etető a kertbe, az óvoda- és iskolaudvarba, ablakba, és máris élvezhetjük tollas barátaink közelségét. Ha pedig már ott vannak, a pedagógusokat és a szülőket a nevelésben, a gyerekeket és felnőtteket a kikapcsolódásban, a gazdálkodókat és a kiskert tulajdonosokat a kártevők távol tartásában segítik a madarak.

Az elismerő tábla megszerzésének feltétele, hogy a program résztvevője a regisztrációt követően legalább egy mesterséges madárodú kihelyezésével, itató folyamatos működtetésével és téli madáretetéssel végzett egy évnyi madárbarát kertészkedést követően a regisztrációs csomagban kapott jelentőlap beküldésével tájékoztassa az MME központi irodáját az általa végzett madárvédelmi munkáról. Az információk értékelését és elfogadását követően postai úton megküldjük a ház falára, ajtóra, kerítésre kihelyezhető elismerő táblát, mely hirdeti, hogy itt egy madárbarát lakik és tevékenykedik.

Az MME Madárbarát kert program / Madárbarát kert elismerő táblája (Fotó: Orbán Zoltán). Az MME Madárbarát kert program / Madárbarát panel elismerő táblája (Fotó: Orbán Zoltán).
A Madárbarát kert program alprogramjainak külön elismerő táblája van, a képen
a Madárbarát kerté és a Madárbarát panelé látható. Nagyításhoz katt
a képekre (Fotók: Orbán Zoltán).

 

A Madárbarát kert programnak 2015-ben már 6.000 regisztrált tagja van országszerte, köztük ezernél is több óvoda és iskola. Legyen Ön is "hivatásos" madárbarát kertész, üdvözöljük a Madárbarát kert programban!

 

Az MME támogatása

Kérjük, ne felejtse, hogy az MME tagság mellett többféle támogatással és a személyi jövedelemadó 1%-ának felajánlásával is segítheti egyesületünk munkáját. Köszönjük!

MME 1% felajánlási felhívás
A letölthető 1% nyilatkozat a képre kattintva érhető el.

 

Orbán Zoltán

 

 

Kapcsolódó hírek

Mély fájdalommal tudatjuk mindazokkal, akik ismerték és szerették, hogy Schmidt Egon életének 92 évében elhunyt.  Elhunyt szerettünk búcsúztatása 2023. március 10-én 11:15 órakor lesz a Farkasréti temető Makovecz-ravatalozóban.  

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a Madarak és Fák Napja alkalmából országos versenyt hirdet az általános iskolai felső tagozatos tanulók számára.

Schmidt Egon a Kossuth-díjjal (fotó: Haraszthy László)

Mély fájdalommal tudatjuk, hogy 91 éves korában, ma hajnalban elhunyt Schmidt Egon, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Tiszteletbeli elnöke, Kossuth-díjas író, aki egész életét a madaraknak, a madárvédelemnek és az ismeretterjesztésnek szentelte. Életével mindannyiunk számára példát mutatott természetszeretetből, emberségből, személyiségével természetvédők...