Fészekkamerás madaraink és a lakásban költő füsti fecskék még hősiesen kitartanak!

Negyedik napja tart a szokatlanul hideg, esős időjárás okozta rendkívüli állapot, de a fészekkamerával figyelt nagyhalászi gólyapár, a sóstói füsti fecske, valamint a lakásban költő fecskepár még kitart.

 

A tegnapi napon sajnos már elkezdtek beérkezni a gólyafészkestől kidőlő villanyoszlopról, legyengült fecskékről és elpusztuló fecskefiókákról hírt adó első madárpusztulás-beszámolók az MME központi irodájába. A média segítségének is köszönhetően sokan jutottak el a honlapunkra, ahol többek között a fecskefiókák mentésének lehetőségeiről is olvashatnak a madárvédők.

 

A rendkívüli időjárás várható madárvédelmi hatásainak becslésében nagy segítséget jelentenek a fészekkamerák, melyek segítségével a kutatók mellett most először követheti bárki élőben nyomon a szülők tojásokért és fiókákért folytatott hősies küzdelmét.

 

 
Továbblépéshez kattintson a választott oldal képére.

 

Tegnap este a lakásban költő füsti fecske párról is információkat kaptunk, mely szerint a 6 tojást gondozó madarak a rossz időben fél napra eltűntek, nagyon megijesztve ezzel a fecskéket "befogadó" madárvédőt. Szerencsére késő délután visszatértek, és folytatták a költést. A viselkedés hátterében a hideg, szeles, esős időben rendkívüli módon megnehezülő vadászat állhat, ilyenkor a langyos májusi napokon néhány perc alatt összeszedhető repülőrovar-táplálékot csak több órai kereséssel lehet megtalálni. Szerencse a szerencsétlenségben, hogy ennek a párnak még csak tojásai vannak, mert ezek ellátása kevésbé problémás, mint az etetést igénylő fiókáké.

 

Amennyiben az időjárás az elkövetkező egy-két napban nem javul meg, a folyamatos eső nem szűnik meg, hogy a kotló madarak megszáradhassanak és elkezdhetnek rendesen táplálkozni, akkor a fészekaljak túlélési esélye nagyon lecsökken. A kisebb testű, évente többször költő énekesmadarak esetében - így a fecskéknél is - még ekkor sincs veszve minden, mert az időjárás jövő hétre várható normalizálódásával azokba a fészkekbe, ahol a szülők életben maradtak, de a fiókák elpusztultak, visszatérhet az élet, a túlélő párok akár már néhány napos erőgyűjtést követően pótköltésbe kezdhetnek naponta egy-egy tojást rakva.

 

Adó 1%-ának felajánlásával, egyéni és céges
adományával is hozzájárulhat a madarak
és más állatfajok védelméhez!

     

     Letölthető 1% rendelkezési nyilatkozat >>

     Egyéni és céges adományozás >>

 

Köszönjük!

 

Kapcsolódó cikkek, oldalak 

 

Orbán Zoltán


Kapcsolódó hírek

Mély fájdalommal tudatjuk mindazokkal, akik ismerték és szerették, hogy Schmidt Egon életének 92 évében elhunyt.  Elhunyt szerettünk búcsúztatása 2023. március 10-én 11:15 órakor lesz a Farkasréti temető Makovecz-ravatalozóban.  

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a Madarak és Fák Napja alkalmából országos versenyt hirdet az általános iskolai felső tagozatos tanulók számára.

Schmidt Egon a Kossuth-díjjal (fotó: Haraszthy László)

Mély fájdalommal tudatjuk, hogy 91 éves korában, ma hajnalban elhunyt Schmidt Egon, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Tiszteletbeli elnöke, Kossuth-díjas író, aki egész életét a madaraknak, a madárvédelemnek és az ismeretterjesztésnek szentelte. Életével mindannyiunk számára példát mutatott természetszeretetből, emberségből, személyiségével természetvédők...