Fecskefiókák mentése a hűvös, esős, szeles időben

A 2010. év madarai – a fecskék
különösen érzékenyek a költési időszakban bekövetkező, több napig tartó
hideg, csapadékos időjárásra, mert ekkor a kizárólagos táplálékukat
jelentő repülő rovarok „eltűnnek” és a madarak éhezni kezdenek. 

 

Ilyenkor a szülők megpróbálják minimalizálni az energiafelhasználásukat, nem repülnek, az eresz alá, sokszor az épületek belső helyiségeibe, akár a lakásokba is húzódnak vagy beülnek a fészekbe. Ha ilyen helyzetet tapasztalunk - sajnos a mostani időjárás megfelel ezeknek a kritériumoknak -, néhány fészek esetében a fiókák mellett jó eséllyel segíteni tudunk akár az öreg madarakon is.

 
 Hosszan tartó nyári lehűléskor a több napos táplálékhiány miatt először
a fiókák, majd a szülők (a képen füsti fecske) is elpusztulhatnak
(Fotó: Karcza Zsolt).

 

Amint észrevesszük, hogy a rossz idő miatt a szülők nem repülnek és fél napja nem etetnek, a fiókamentés oldalon részletezett táplálék falatkákat csipesszel kínáljuk fel a fiókáknak. Amennyiben tátogva kérik az ennivalót, könnyű a dolgunk, ha nem teszik, akár ki is vehetjük őket a fészekből, és a kedvezőtlen időjárás végéig dobozban, kézből etethetjük őket. Amint megjavul az idő, tegyük vissza a fiókákat, illetve hagyjuk abba az etetést, a feladatot az ismét vadászni kezdő szülők visszaveszik tőlünk.

Több napig elhúzódó hideg, csapadékos időben előfordulhat, hogy az öreg madarak is rászorulnak, elfogadják a felkínált táplálékot. Ilyenkor az eresz alatt, az ablakpárkányon üldögélő vagy az épület helyiségeinek melegébe behúzódó madarak közelébe lapos tálkába (a legjobb a műanyag virágalátét) élő lisztkukacot, kisujjkörömnyi marhahús darabokat tehetünk ki, ezeket a kiéhezett madarak jó eséllyel felcsipegetik. Ha már annyira legyengültek a szülők, hogy kézzel megfoghatók, akkor őket is a fiókákhoz hasonló módon, a lakás melegében, dobozban tartva, kézből etethetjük az időjárás kedvezőbbé válásáig. Amint tartósan kisüt a nap, eláll az eső, a táplálástól felerősödött öregeket elengedhetjük.


 Az éhes fiókák többnyire a legkisebb zajra is tátogással reagálnak,
ilyenkor kell a szájukba tenni a csipesszel a táplálékfalatkákat.
Füsti fecske fióka (Fotó: Orbán Zoltán).


... ezért viszonylag egyszerűen és gyorsan felnevelhetők. A képen az egyik
madár lisztkukacot
vesz el a csipeszről (Fotó: Tóth Erzsébet,
szöveg: Orbán Zoltán).
 

 

 

 Látogassa meg Ön is az Európában egyedülálló lakossági fecske oldalt
- ide bárki feltöltheti fecske adatait, ami segíti a védelmüket -
és az itt megtekinthető füsti fecske
fészekkamerát, melynek
köszönhetően bárki élőben figyelheti a madarak
költését.

 

Kapcsolódó cikkek, oldalak 

 

 

  

 

Kapcsolódó hírek

Mély fájdalommal tudatjuk mindazokkal, akik ismerték és szerették, hogy Schmidt Egon életének 92 évében elhunyt.  Elhunyt szerettünk búcsúztatása 2023. március 10-én 11:15 órakor lesz a Farkasréti temető Makovecz-ravatalozóban.  

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a Madarak és Fák Napja alkalmából országos versenyt hirdet az általános iskolai felső tagozatos tanulók számára.

Schmidt Egon a Kossuth-díjjal (fotó: Haraszthy László)

Mély fájdalommal tudatjuk, hogy 91 éves korában, ma hajnalban elhunyt Schmidt Egon, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Tiszteletbeli elnöke, Kossuth-díjas író, aki egész életét a madaraknak, a madárvédelemnek és az ismeretterjesztésnek szentelte. Életével mindannyiunk számára példát mutatott természetszeretetből, emberségből, személyiségével természetvédők...