„Falco” fiókákat is mentett

Május végén az MME nyomozókutyás egysége „Falco”-val, a különleges kiképzésű németjuhász kutyával és a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság (BNPI) őrszolgálatával Tard község külterületén végzett keresést régebbi sasmérgezéses helyszíneken a HELICON LIFE projekt keretében. Amikor egy korábban vörös vércsék által használt költőláda alatt haladtak el látták, hogy a láda alja leszakadt, a fiókák pedig eltűntek, pedig a folyamatos ellenőrzéseknek köszönhetően tudható volt, hogy néhány nappal korábban még jól megvoltak.

"Falco" a HELICON parlagosas-védelmi LIFE program keresőkutyája (Fotó: BNPI archívum).


Körülnéztek a fészek környékén, de nem találtak semmit, ezért úgy gondolták, hogy róka vihette el a fiatalokat, melyek valószínűleg belepusztultak a zuhanásba. Ezért folytatták tovább a munkát, amikor Falco a fészkes fától mintegy 20 méterre látványosan szagot fogott és bement a bozótosba, ahonnan némileg megilletődött hangon jelezni kezdett. Mint kiderült, az egyik élő fiókát találta meg. Ezután – besegítve „Falconak” – tüzetesen átvizsgálták a környező csipkebokrok alját, ahol még két élő és egy elpusztult fiókát találtak.

mentett vörös vércse fiókák (Fotó: BNPI archívum).
A megtalált vörös vércse fiókák ...

Mentett vörös vércse fióka gyűrűzés után (Fotó: BNPI archívum).
... és egyikük a gyűrűzés után.

 

 

A helyzet megoldását segítette, hogy a nemzeti park munkatársainál volt egy tartalék fészektálca, melynek segítségével sikerült a gyűrűvel megjelölt fiatalokat visszahelyezni az eredeti fészkelőhelyre, ahol a közelben tartózkodó szülők tovább gondoskodhattak róluk.

Fészektálca kihelyezés (Fotó: BNPI archívum).
A megsemmisült fészkelőhelyet pótló fészektálca kihelyezése
(Fotók: BNPI archívum).

 

Így most már az is elmondható, hogy „Falco” – aki nélkül esély sem lett volna megtalálni a fiókákat – már nem csak a tetemek, de balesetet szenvedett élő madarak megtalálásával is segíti a ragadozómadár-védelmet.

 


Az MME parlagisas-védelmi programját és mérgezésellenes kampányát az
EurópaiUnió LIFE alapja támogatja (LIFE10NAT/HU/000019).
A projektben az MME partnerei: a Hortobágyi, Bükki és Körös-Maros
Nemzeti Park Igazgatóságok, a Nemzeti Nyomozóiroda, az
Országos Magyar Vadászkamara, a Fővárosi és a
Jászberényi Állat- és Növénykert, valamint a
Természetfilm.hu Egyesület.
www.parlagisas.hu

 

Deák Gábor - Orbán Zoltán

Kapcsolódó hírek

Mély fájdalommal tudatjuk mindazokkal, akik ismerték és szerették, hogy Schmidt Egon életének 92 évében elhunyt.  Elhunyt szerettünk búcsúztatása 2023. március 10-én 11:15 órakor lesz a Farkasréti temető Makovecz-ravatalozóban.  

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a Madarak és Fák Napja alkalmából országos versenyt hirdet az általános iskolai felső tagozatos tanulók számára.

Schmidt Egon a Kossuth-díjjal (fotó: Haraszthy László)

Mély fájdalommal tudatjuk, hogy 91 éves korában, ma hajnalban elhunyt Schmidt Egon, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Tiszteletbeli elnöke, Kossuth-díjas író, aki egész életét a madaraknak, a madárvédelemnek és az ismeretterjesztésnek szentelte. Életével mindannyiunk számára példát mutatott természetszeretetből, emberségből, személyiségével természetvédők...