Fajok összesítő térképei - Kövesd élőben a Madáratlasz térképeinek elkészülését!

Május közepén elérhetővé tettük a MAP adatbázisban a fajok összesítő térképeit, amelyen bárki megtekintheti, hogy az egyes madárfajok előfordulásairól és fészkelésük valószínűségéről honnan vannak már feltöltött megfigyelési adataink.

Ez egy nagyon informatív és látványos eszköz, hiszen a látogatók bármelyik hazai madárfajra és bármilyen időszakra vonatkozóan előállíthatnak térképeket, interaktív módon. A térképen jól láthatóan, színekkel elkülönítve jelennek meg az összesített eredmények, de az egyes 10*10 km-es UTM négyzetekre kattintva további háttéradatok is megtekinthetőek (ezek eléréséhez regisztráció és belépés szükséges), s természetesen az információk helyes értelmezéséhez útmutató is elérhető.

Ez a fejlesztés nagyon fontos lépés volt a MAP szempontjából, hiszen ha úgy vesszük, akkor ezen keresztül szinte élőben nyomon követhető, ahogy a Madáratlasz térképei elkészülnek a következő évek folyamán. Ahogy egyre több területen végzünk egyre több felmérést, s azokat fel is töltjük az adatbázisba, szépen lassan láthatóvá válnak az egyes fajok fészkelő állományának eloszlásáról a könyvben is megjelenő térképei.

Egy interaktív térképi alkalmazásról írni és azt bemutatni nem könnyű egy rövid cikkben, sokkal inkább ajánlom, hogy nézzétek meg és próbáljátok ki!

A Menüben a Térképek / Fajok összesítő térképei almenüpontban találjátok meg!


Ez a példa térkép mutatja (a 2015. május 20-ig feltöltött adatok alapján), hogy a beállított időszakban (jelen esetben 2015. január 01. és május 20. között) hol látták az év madarát, s a vizsgált helyeken milyen valószínűséggel fészkelt a megfigyelési adatok alapján. Tehát nem azt mutatja, hogy a búbosbanka hol fészkel ma hazánkban, hanem azt, hogy a megfigyelésekbe vont területeken hol fordult elő. (A kék színnel jelölt négyzetekben már történtek felmérések, de eddig az idén még nem észlelték a fajt.) S ezeket az információkat a hazánkban előforduló összes madárfajra vonatkozóan meg lehet tekinteni.

További részletek >>

Szerző: Nagy Károly

Kapcsolódó hírek

Mély fájdalommal tudatjuk mindazokkal, akik ismerték és szerették, hogy Schmidt Egon életének 92 évében elhunyt.  Elhunyt szerettünk búcsúztatása 2023. március 10-én 11:15 órakor lesz a Farkasréti temető Makovecz-ravatalozóban.  

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a Madarak és Fák Napja alkalmából országos versenyt hirdet az általános iskolai felső tagozatos tanulók számára.

Schmidt Egon a Kossuth-díjjal (fotó: Haraszthy László)

Mély fájdalommal tudatjuk, hogy 91 éves korában, ma hajnalban elhunyt Schmidt Egon, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Tiszteletbeli elnöke, Kossuth-díjas író, aki egész életét a madaraknak, a madárvédelemnek és az ismeretterjesztésnek szentelte. Életével mindannyiunk számára példát mutatott természetszeretetből, emberségből, személyiségével természetvédők...