Első ízben került magyar gyűrű törpekuvikra

Újabb fajjal gazdagodott a hazai gyűrűzési adatbázis, miután a Tömördi Madárvártán kézre került Európa legkisebb bagolyfaja, a törpekuvik. Bár hazánkban először 1977-ben figyelték meg a Soproni-hegységben, fészkelését csak 2010-ben sikerült bizonyítani, méghozzá az Aggteleki-karszton.

Törpekuvik (fotó: Gyurácz József)


A tojó madár szárnyfesztávolsága 370 mm, súlya 67,6 g.

Törpekuvik (fotó: Gyurácz József)
A madarat Dr. Bánhidi Péter jelölte
(Fotó: Dr. Gyurácz József)


A seregélynél is kisebb bagoly elsősorban az Alpok, a Kárpátok és Eurázsia északi fenyőerdeinek fészkelő faja. Énekesmadarakat, kisemlősöket, valamint rovarokat zsákmányol. A kisebb madarakat röptében kapja el és nappal is vadászik. Természetes faüregekben vagy harkályok által készített odúkban költ. Költési időszaka április-május, ekkor gyakran hallatja jellegzetes füttyszerű, a süvöltőéhez hasonló hangját.







Köszönjük, hogy egy százalék felajánlásával az MME madárvédelmi munkáját támogatta!


Dr. Gyurácz József
A fenti kis képen a törpekuvik látható
(fotó: Dr. Gyurácz József)

Kapcsolódó hírek

Mély fájdalommal tudatjuk mindazokkal, akik ismerték és szerették, hogy Schmidt Egon életének 92 évében elhunyt.  Elhunyt szerettünk búcsúztatása 2023. március 10-én 11:15 órakor lesz a Farkasréti temető Makovecz-ravatalozóban.  

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a Madarak és Fák Napja alkalmából országos versenyt hirdet az általános iskolai felső tagozatos tanulók számára.

Schmidt Egon a Kossuth-díjjal (fotó: Haraszthy László)

Mély fájdalommal tudatjuk, hogy 91 éves korában, ma hajnalban elhunyt Schmidt Egon, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Tiszteletbeli elnöke, Kossuth-díjas író, aki egész életét a madaraknak, a madárvédelemnek és az ismeretterjesztésnek szentelte. Életével mindannyiunk számára példát mutatott természetszeretetből, emberségből, személyiségével természetvédők...