El a kezekkel a védett madaraktól!

A fokozottan védett parlagi- és rétisasok után, úgy tűnik, hogy már a védett holló és a vetési varjú ellen is hadjáratot indítottak az ismeretlen elkövetők. A Magyar Madártani Egyesület (MME) munkatársai az utóbbi időben több olyan bejelentést kaptak, amelyben ezek a pusztítására hívták fel a figyelmüket.


Fotó: Palatitz Péter

Magyarországon jelenleg nincs kereskedelmi forgalomban vadászható varjúfélékre és más, a közhiedelemben kártevőnek minősített állatfajra alkalmazható szelektív méreg, és egyedi mérgezési engedélyeket sem adtak ki az illetékes hatóságok. A házilag tojásokba- vagy állattetemekbe injektált és kihelyezett méreganyagok illegálisak és rendkívül veszélyesek! Bizonyos fajtáik, akár nagyon kis mennyiségben is komoly veszélyt jelenthetnek a védett állatfajokra és az emberre is!

A vetési varjú telepek megóvása azért is különösen fontos, mert az elhagyott varjúfészkekben költ a fokozottan védett kék vércse. A vércsék állománya az elmúlt 10-15 évben drasztikusan, több mint 50%-kal csökkent, hosszú távú védelmük csak a vetési varjú telepek megőrzésével képzelhető el.

Az Európai Unió LIFE alapjának támogatásával létrejött "Kék vércse-védelmi program" keretében a természetvédelmi szakemberek fokozottan ellenőrzik a magyarországi és nyugat-romániai vetési varjú telepeket.

A projektben részt vevő nemzeti parkok és a Magyar Madártani Egyesület munkatársai szükség esetén műfészkeket is kihelyeznek a kék vércsék számára. Erőfeszítéseik nyomán remélhetőleg sikerül megállítani a kék vércse állomány fogyatkozását, ez azonban csak a varjútelepek védelmével együtt képzelhető el.

Kapcsolódó hírek

Mély fájdalommal tudatjuk mindazokkal, akik ismerték és szerették, hogy Schmidt Egon életének 92 évében elhunyt.  Elhunyt szerettünk búcsúztatása 2023. március 10-én 11:15 órakor lesz a Farkasréti temető Makovecz-ravatalozóban.  

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a Madarak és Fák Napja alkalmából országos versenyt hirdet az általános iskolai felső tagozatos tanulók számára.

Schmidt Egon a Kossuth-díjjal (fotó: Haraszthy László)

Mély fájdalommal tudatjuk, hogy 91 éves korában, ma hajnalban elhunyt Schmidt Egon, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Tiszteletbeli elnöke, Kossuth-díjas író, aki egész életét a madaraknak, a madárvédelemnek és az ismeretterjesztésnek szentelte. Életével mindannyiunk számára példát mutatott természetszeretetből, emberségből, személyiségével természetvédők...