Miért nehéz a harkályok elleni biológiai védekezés?

A madarak nem csak megjelenési formájukat, de mentalitásukat tekintve is sokfélék. Vannak közöttük nyugodtak, ilyen például a  rendkívül bizalmassá váló vörösbegy, de szép számmal akadnak "nehéz természetű" fajok is,  mint a: gémfélék, a kormorán vagy az utóbbi időben a falrongálásokról elhíresült harkályok, amint ezt egy rendkívüli YouTube videó is bizonyít.

Fekete harkály (Fotó: Máté Bence).

 

Aki látott már sérülésből felgyógyulóban lévő, ideiglenesen kalitkába került harkályt vagy volt szerencséje madárgyűrűző táborban testközelben megfigyelni kézben tartott példányt, az  tudja, hogy ezek a madarak bizony elég "egyszerűen" és közvetlenül reagálják le a környezetváltozást. A kalitkában lévő harkályok a mászóágat, a gyűrűzéskor kézben tartottak az ember kezét ütik óraműszerű egyhangúsággal és nagy-nagy hatékonysággal.

Amint arról az elmúlt időszakban kénytelenek voltunk hírt adni, egyre több harkály okozta falrongálásról érkezik hír az ország egész területéről. A problémával foglalkozó oldalon részletesen kifejtjük, hogy a különböző riasztó eszközök, a biológiai védekezés nem alkalmas a probléma tartós és biztos kezelésére, mert a harkályokat a csoportra általánosan jellemző "megrögzött" viselkedés miatt nagyon nehéz eltántorítani attól, amit egyszer a fejükbe vettek. Ha éppen nem a mi hátunkon csattan az ostor, csak csodálni lehet ezeknek a madaraknak fanatizmust idéző eltökéltségét!

Ezt bizonyítják ezek a különleges, bár nagyon jellemző képsorok is. Az Amazonas
mentén készült felvételen egy, a hazai fekete harkályhoz hasonlóan nagytestű
fajt
még egy alkarnyi vastag, a madarat
többször megharapó kígyó sem tud távol
tartani a költőfájától (Forrás: YouTube)!

 

Ez az a jellemvonás, ami a harkályokat ilyen sikeressé tette a világban, és ez az az ok, ami miatt az MME a falrongálások kapcsán hangsúlyozni kénytelen, hogy a problémára egyedüli megoldást a harkálybiztos építési technológiák alkalmazása jelenthet.

Akit részletesebben érdekel a téma, esetleg maga is károsult, tájékozódhat a harkályok falrombolásával foglakozó oldalunkon. Tovább >>  

 

Kacsolódó oldalak

 

 

Orbán Zoltán

 

Kapcsolódó hírek

Mély fájdalommal tudatjuk mindazokkal, akik ismerték és szerették, hogy Schmidt Egon életének 92 évében elhunyt.  Elhunyt szerettünk búcsúztatása 2023. március 10-én 11:15 órakor lesz a Farkasréti temető Makovecz-ravatalozóban.  

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a Madarak és Fák Napja alkalmából országos versenyt hirdet az általános iskolai felső tagozatos tanulók számára.

Schmidt Egon a Kossuth-díjjal (fotó: Haraszthy László)

Mély fájdalommal tudatjuk, hogy 91 éves korában, ma hajnalban elhunyt Schmidt Egon, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Tiszteletbeli elnöke, Kossuth-díjas író, aki egész életét a madaraknak, a madárvédelemnek és az ismeretterjesztésnek szentelte. Életével mindannyiunk számára példát mutatott természetszeretetből, emberségből, személyiségével természetvédők...