Elindult az MME új LIFE+ programja, a madarak ellen elkövetett bűncselekmények visszaszorítására

Az elmúlt években drasztikusan megnőtt a védett és fokozottan védett madarakkal kapcsolatos bűncselekmények száma Európában. Az MME nyolc hazai partnerszervezetével támogatást nyert el az Unió LIFE+ természetvédelmi alapjából, így 2012-ben egy nagyszabású projekt indult, azzal a céllal, hogy véget vessen a védett madarak – azon belül is elsősorban a parlagi sasok – pusztításának. Az 5 éves program indító sajtótájékoztatóját ma tartottuk a Nemzeti Nyomozó Iroda székházában.

mérgezett madarak (fotó: Horváth Márton)


Az MME által koordinált projektben, részt vesz a Hortobágyi, a Bükki és a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság, a Fővárosi és a Jászberényi Állat- és Növénykert, a Nemzeti Nyomozó Iroda, az Országos Magyar Vadászkamara és a Természetfilm.hu Egyesület is.

Helicon sajtótájékoztató (fotó: Szász Péter)
A partnerszervezetek képviselői bevonulnak a sajtótájékoztatóra


A védett madarak pusztítása hatalmas probléma hazánkban. Csak a világszerte veszélyeztetett parlagi sasból az elmúlt öt évben 59 példányt pusztítottak el Magyarországon, miközben az egész EU állománya alig haladja meg a 200 költő párat.

Helicon sajtótájékoztató (fotó: Szász Péter)
A sajtótájékoztató nagy számú érdeklődőt vonzott a televízióktól...


Halpern Bálint előadása (fotó: Szász Péter)
...a rádióktól, az írott és elektronikus médiától.


Helicon sajtótájékoztató (fotó: Szász Péter)
Halmos Gergő, az MME ügyvezető igazgatója a madárpuszításról...


Helicon sajtótájékoztató (fotó: Szász Péter)
... Horváth Márton projektvezető pedig magáról a LIFE+
programról tartott rövid ismertetőt



A projekben többek között létrehoznak egy országos állatorvosi hálózatot a sérült madarak kezelésére, megszervezik a veszélyeztetett fészkek őrzését, valamit ahol szükséges mesterséges fészkekkel, időszakos etetéssel segítik elő a madarak megtelepedését, túlélését. A bűncselekmények felderítési arányának növelése érdekében a résztvevő szervezetek fokozott őrjáratokat tartanak a veszélyeztetett területeken, amelyben speciálisan kiképzett keresőkutyák is segítik a természetvédőket, valamint fenntartanak majd egy közvetlen telefonvonalat, ahol a természetvédelmi bűncselekményekkel kapcsolatos bejelentéseket várják. A környezettudatos szemlélet kialakítása érdekében egy látogatóközpont is épül, ahol a ragadozó madarakkal kapcsolatos védelmi munkába és a „sas-barát” gazdálkodási technikákba nyerhetnek betekintést a látogatók. A program célja, hogy fenntartsa a hazai parlagi sas állomány lassú növekedését, elsősorban annak a segítségével, hogy az emberi tényezők okozta pusztulást minimalizálja.

Helicon sajtótájékoztató (fotó: Szász Péter)
A résztvevők aláírják az együttműködési nyilatkozatot


1998 és 2011 között csak hazánkban több mint ezer védett és fokozottan védett madár esett bizonyítottan illegális mérgezés áldozatául, és a meg nem talált áldozatok száma ennek többszöröse lehet. A parlagi sasok mellett többek között 65 rétisas, 12 kerecsensólyom és 273 egerészölyv is szerepelt az áldozatok között.

Helicon sajtótájékoztató (fotó: Szász Péter)
A végén még egyéni interjúkra is volt idő (fotók: Szász Péter)


Kapcsolódó oldalak




Személyi jövedelemadó 1% felajánlásával nélkülözhetetlen
segítséget nyújthat madárvédelmi munkánkhoz!

A rendelkezéshez szükséges adószámot és
tájékoztatást is tartalmazó nyilatkozatot

letöltheti
itt >>

Köszönjük!






Szász Péter
A fenti kis képen mérgezett madarak láthatók
(fotó: Horváth Márton)




Az MME parlagisas-védelmi programját és mérgezésellenes kampányát az Európai
Unió LIFE alapja támogatja (LIFE10NAT/HU/000019).

A projektben az MME partnerei: a Hortobágyi, Bükki és Körös-Maros Nemzeti
Park Igazgatóságok, a Nemzeti Nyomozóiroda, az Országos Magyar Vadászkamara,
a Fővárosi és a Jászberényi Állat- és Növénykert, valamint a
Természetfilm.hu Egyesület.

www.imperialeagle.hu


Kapcsolódó hírek

Mély fájdalommal tudatjuk mindazokkal, akik ismerték és szerették, hogy Schmidt Egon életének 92 évében elhunyt.  Elhunyt szerettünk búcsúztatása 2023. március 10-én 11:15 órakor lesz a Farkasréti temető Makovecz-ravatalozóban.  

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a Madarak és Fák Napja alkalmából országos versenyt hirdet az általános iskolai felső tagozatos tanulók számára.

Schmidt Egon a Kossuth-díjjal (fotó: Haraszthy László)

Mély fájdalommal tudatjuk, hogy 91 éves korában, ma hajnalban elhunyt Schmidt Egon, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Tiszteletbeli elnöke, Kossuth-díjas író, aki egész életét a madaraknak, a madárvédelemnek és az ismeretterjesztésnek szentelte. Életével mindannyiunk számára példát mutatott természetszeretetből, emberségből, személyiségével természetvédők...