2015-03-09 14:17
A Homoktövis újpesti élőhelyén (2015. március 7-én) 15. alkalommal szerveztünk élőhelykezelési akciót.
9 óra után Bajor Zoltán köszöntötte a megjelenteket, majd bemutatta a területet. A homoktövis cserje csak ezen az egy helyen él vadon Magyarországon, emellett számtalan védett gerinctelen és gerinces állatfajnak ad otthont. A programon megjelent 170 fővel először terepbejárást tartottunk, és ismertettük az elvégzendő feladatokat. Az aljnövényzet tisztító gép és a láncfűrész használatában jártas önkéntesek vágták a cserjéket, míg a többiek az általuk levágott anyagot hordták le a gyepről. A 22 védett növényfajról is híres élőhelyen az elmúlt 8 évben egyre nagyobb részeket tudtunk megtisztítani a tájidegen cserjéktől, így a terület egyre szebb homokpuszta gyep képét mutatja a hatékony munkának köszönhetően.
Az ebéddel egybekötve most is volt madárgyűrűzési bemutató. Önkénteseink számára folyamatosan szendvicsekkel és teával kedveskedtünk, amelynek elkészítésében Kazárné Kati és csapata voltak segítségünkre!
Szakembereink Kocsi Attila vezetésével több, mint 50 madarat gyűrűztek meg. A legtöbbet széncinegéből fogtak, de több nagy fakopáncs, barátcinege, kék cinege, zöldike és meggyvágó is kézre került.
A sikeres megvalósítást nagyban segítették a közösségi szolgálatukat teljesítő középiskolás diákok, akik példás szorgalommal dolgoztak. Szintén segítségünkre voltak a Károli Gáspár Református egyetem Tanítóképző Főiskolai Karának elsőéves óvópedagógus és tanító szakos hallgatói.
A program végrehajtását a természetvédelmi vagyonkezelést ellátó Fővárosi Önkormányzat engedélye tette lehetővé.
A lebonyolításban a Fővárosi Önkormányzat Rendészeti Igazgatóságához tartozó Természetvédelmi Őrszolgálat munkatársai is közreműködtek!
A projektet a Fővárosi Önkormányzat Környezetvédelmi Alapja támogatja!
A diáksereg is rendesen dolgozott tanár felügyelettel. (Fotó: Lendvai Csaba)
A levágott anyag lehordása volt a fő feladat. (Fotó: Lendvai Csaba)
A terület egyre nyíltabb pusztagyep képét mutatja. (Fotó: Lendvai Csaba)
A felhalmozott anyag. (Fotó: Lendvai Csaba)