Bp. hcs. gyűrűzés Túzok u. beszámoló

Borongós, ködszitálós a reggel, mikor leparkolok a Túzok utcában. Zoli és Ildikó már itt vannak, Orbi is megérkezik.  Reménykedünk, hogy sokan lesznek, mert a Kossuth Rádió jóvoltából sok érdeklődőre van kilátás. Izgatottak vagyunk… vajon lesz-e elegendő madár ebben a csúnya időben? Kimegyek az emberekért a találkozóhelyre az Örsre. Szépen gyülekezünk, az első buszjáratra harmincan szállnak fel Kincses Laci vezetésével. 


Érkeznek még páran, és a következővel mi is megindulunk a madárgyűrűzési bemutató helyszínére. A buszról leszállva kiballagunk a fasor mentén a láphoz. Orbi már Mortensennél tart a madárgyűrűzés történetében, és rögvest belevág a vonuláskutatás rejtelmeibe. Jönnek a poénok is. Egyre többen érkeznek. Az első hálóellenőrzés idejére már majdnem nyolcvanan vagyunk és vannak még további érkezők. Két turnusban mindenki megtekintheti, hogyan is működik a madarak befogása, a történetről és a módszerek elméletéről már mindent tudunk. Hoppá, egy karvaly ül a háló melletti fán!

 Orbán Zoltán madárgyűrűzési bemutatót tart (Fotó: Lendvai Csaba).
 Gyülekezik a közönség a program helyszínén, a Budapest X. kerületi 
Túzok utcában.
 
 Orbán Zoltán madárgyűrűzési bemutatót tart (Fotó: Lendvai Csaba).
 Miért és miként gyűrűzzük a madarakat? ...
 
Orbán Zoltán madárgyűrűzési bemutatót tart (Fotó: Lendvai Csaba).
... - Orbán "Orbi" Zoltán madárgyűrűző
magyaráz.

 

 Orbán Zoltán madárgyűrűzési bemutatót tart (Fotó: Lendvai Csaba).
 A programon a gyerekek ...


 Orbán Zoltán madárgyűrűzési bemutatót tart (Fotó: Lendvai Csaba).
 ... és a felnőttek egyaránt jól érezték magukat, sokat tanultunk, sokat nevettünk.


 Orbán Zoltán madárgyűrűzési bemutatót tart (Fotó: Lendvai Csaba).
 Hová kerül a madárgyűrű, hol helyezkedik el a madár csüdje? -
Madáranatómiai magyarázat az egyik érdeklődő kisgyerek segítségével.
 
 Orbán Zoltán madárgyűrűzési bemutatót tart (Fotó: Lendvai Csaba).
 A kataplexia érdekes jelensége - a hátukra fordított madarak (halak és
hüllők is), a képen gyűrűs széncinege hím, mozdulatlanná
válnak, nem repülnek el.

 
Orbán Zoltán madárgyűrűzési bemutatót tart (Fotó: Lendvai Csaba).
 Jé, hogy ver a szíve! - A kistestű énekesmadarak 41-43 ºC-os normál
testhőmérsékletéhez villanymotor-szerű sebességgel zakatoló
szív párosul, amit a program végéig kitartó résztvevők
meghallgathattak.


A gyűrűző homlokán apró izzadságcseppek - „Lesz-e madár? Van madár! Egy gyűrűs széncinege! A ragadozómadár jelenléte ellenére nem rossz.”
Érkezik a második turnus. A karvaly már messze repült, mire kiérünk a hálóhoz három madár van benne, még egy széncinege és egy kék cinege. Orbi elmagyarázza, hogy a madárnak ez nem rossz, ellenben a körömágyaknak sokkal rosszabb. Harciasak a cinegék, de könnyen a zsákba kerülnek. Nagy a tülekedés, hogy ki vigye a „csomagot”. Visszaérünk a gyűrűző asztalhoz.  Most a madár morfológiájáról is sokat megtudhatunk, méghozzá nem hétköznapi szemléltetéssel! Nagy az érdeklődés, Zoli riportot ad közben egy újabb hálóellenőrzést tartunk, így aki eddig nem jutott ki, most megnézheti a hálót. Újabb két cinege, őket is meg tudjuk nézni, sőt a szívverésüket is hallhatjuk! A gyerekek nagyon boldogok.
12 óra után mindenki elindul hazafelé, az utolsó ellenőrzés eredménytelen.  Fenyőrigók repülnek át a fejünk felett és egy fekete harkály száll a közeli fa csúcsára. Megközelítően 100-an voltunk, boldog a csapat, sikeres délelőtt volt. Köszönjük mindenkinek, aki segített ezen a reggelen, és külön köszönet a Kossuth Rádió kollégáinak!

Szöveg és fotók: Lendvai Csaba



Aki szeretne részt venni a Budapesti helyi csoport havonta megrendezésre kerülő kirándulásain, az megtekintheti az aktuális programkiírást itt, illetve feliratkozhat a tájékoztató hírlevélre Lendvai Csabánál itt.

 

Mindenkit szeretettel várunk, találkozzunk a következő alkalmon!



Kapcsolódó hírek

Mély fájdalommal tudatjuk mindazokkal, akik ismerték és szerették, hogy Schmidt Egon életének 92 évében elhunyt.  Elhunyt szerettünk búcsúztatása 2023. március 10-én 11:15 órakor lesz a Farkasréti temető Makovecz-ravatalozóban.  

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a Madarak és Fák Napja alkalmából országos versenyt hirdet az általános iskolai felső tagozatos tanulók számára.

Schmidt Egon a Kossuth-díjjal (fotó: Haraszthy László)

Mély fájdalommal tudatjuk, hogy 91 éves korában, ma hajnalban elhunyt Schmidt Egon, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Tiszteletbeli elnöke, Kossuth-díjas író, aki egész életét a madaraknak, a madárvédelemnek és az ismeretterjesztésnek szentelte. Életével mindannyiunk számára példát mutatott természetszeretetből, emberségből, személyiségével természetvédők...