Betiltják a keselyűket pusztító fájdalomcsillapítót Indiában

Indiában fél éven belül kivonják a fogalomból azt az állatgyógyászatban használt szert, ami majdnem kipusztította a keselyűket a szubkontinensről.


Fotó: BirdLife International

Indiában a keselyűállomány a 90-es években mintegy 95 százalékkal csökkent, három faj állománya (Gyps bengalensis, Gyps indicus, Gyps tenuirostris) teljesen összeomlott. Sokáig nem találták a hanyatlás okát, mígnem egy amerikai kutató rájött, hogy a szarvasmarhák kezelésére használt fájdalomcsillapító- és gyulladásgátló szer mérgezte meg a madarakat.

A diclofenac kúrán átesett szarvasmarhák tetemével a keselyűk nagy mennyiségű gyógyszert is fogyasztanak, ami veseelégtelenséghez, végül a pusztulásukhoz vezet. A BirdLife International nemrégiben arra kérte a Pakisztáni és a Nepáli Kormányt, hogy ők is tiltsák be a diclofenac használatát.

A humán medicinában reuma, illetve ízületi gyulladások kezelésére használt szert egyébként Magyarországon nem alkalmazzák az állatgyógyászatban.

Kapcsolódó hírek

Mély fájdalommal tudatjuk mindazokkal, akik ismerték és szerették, hogy Schmidt Egon életének 92 évében elhunyt.  Elhunyt szerettünk búcsúztatása 2023. március 10-én 11:15 órakor lesz a Farkasréti temető Makovecz-ravatalozóban.  

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a Madarak és Fák Napja alkalmából országos versenyt hirdet az általános iskolai felső tagozatos tanulók számára.

Schmidt Egon a Kossuth-díjjal (fotó: Haraszthy László)

Mély fájdalommal tudatjuk, hogy 91 éves korában, ma hajnalban elhunyt Schmidt Egon, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Tiszteletbeli elnöke, Kossuth-díjas író, aki egész életét a madaraknak, a madárvédelemnek és az ismeretterjesztésnek szentelte. Életével mindannyiunk számára példát mutatott természetszeretetből, emberségből, személyiségével természetvédők...