2008-03-12 00:00
A közel 32 millió forintos projekt célja egy olyan hálózatépítés megkezdése, ami a szlovák-magyar határ által kettészelt területek egységes jövőbeni madártani monitoring munkáját alapozza meg.
A program keretében a határ magyar oldalán létrehoztunk 1 központot és 4 alközpontot, ezekre a helyekre alapvető számítástechnikai eszközök és távcsövek kerültek beszerzésre. Kialakítottunk az önkéntesek számára egy új vonzó felmérési módszertant, amely a "Kedvenc Madarászhelyem" nevet viseli. A programhoz segítségként elkészült egy ismertető, illetve egy DVD és egy madárhangokat tartalmazó CD. Kiadásra került ezek mellett egy, az önkéntesek toborzását szolgáló leporelló is. A tavalyi évben megkezdődtek a próba felmérések, ennek során több mint 60 mintaterületen indult el a munka.
A tevékenységek csak az Uniós finanszírozást tekintve fejeződtek be, az első teljes felmérési év idén lesz! Ezért továbbra is várjuk a felmérők, érdeklődők jelentkezését!
A program záró-konferenciájára február 8-10-én került sor a Medves-hegységben, Salgótarján mellett. A rendezvény résztvevői értékelték a projektet és saját szerepüket is. Elemzésre kerültek a hiányosságok, eredmények. A találkozón megjelent 30 fő összességében sikeresnek és folytatásra érdemesnek ítélte a programot. Az összejövetel alkalmat adott a folytatás lehetőségeinek megbeszélésére, illetve más, újabb regionális projektek ötletbörzéjének megtartására, és az idei Natura 2000 területek felmérési programjának bemutatkozására. Az utolsó napon a résztvevők a várnéző kulturális program keretében, 4 itt telelő havasi szürkebeggyel is megismerkedhettek.
(A szlovák partner, az SOS (Szlovák Madártani Egyesület) nem nyert a tükörprojektjével, így a program csak a határ magyar oldalán indulhatott el.)
Kapcsolat:
papp.ferenc@mme.hu
06/20/569-8607
A projekt Magyarország-Szlovákia-Ukrajna Szomszédsági Programban, az Európai unió és a Magyar Köztársaság társfinanszírozásával valósul meg.
További információ:
www.iba.mme.hu | www.mme-monitoring.hu