2013-05-06 12:04
A Balaton déli partjának vidéke igen változatos élőhelyeket tekintve. Nemcsak vizes élőhelyek, hanem sztyeppmaradványok vagy nagyobb erdők is megtalálhatók itt. Az MME Dél-Balatoni Helyi Csoportja már harmadik alkalommal rendezte meg 2013. április 27-én a Bagolytúrát, melyen több mint száz érdeklődő vett részt.
A néhány km-es túra Szántódpusztáról indult délkeleti irányba a közeli erdőkbe. Többen kerékpárral vagy gyalogosan tették meg a távot. A csoport bagolyvédelmi programjának vezetője, Tóth Tamás kalauzolta a résztvevőket Jakus Lászlón és Kovács Gyulán kívül. Tamás több mint tíz éve foglalkozik baglyok védelmével. A macskabagoly odúk kihelyezésén túl még számos gyöngybaglyot, kuvikot és füleskuvikot telepített meg sikeresen a térségben.
Szemlélődők serege |
Általános jelenség hazánkban, hogy kevés az idős erdő, kevés az odvas fa, így az odúkban költő madárfajok nehezen találnak fészkelő helyet. Odúk telepítésével segíthetjük a madarakat, így a baglyok költését is.
Fiókák fotózása (Fotók: Kovács Gyula) |
A túra során három odút ellenőriztünk, melyből kettőben voltak fiókák, így minden érdeklődő megtekinthette a bagolyfiókákat. Az első ellenőrzésnél még az egyik szülőmadarat is sikerült megpillantani pár másodpercre. A túra előkészítése során, két héttel korábban Tamás már ellenőrizte ezt a költést, amikor sikerült megfogni az öreg madarakat is. Kiderült, hogy az egyik szülőt innen kb. 15 km-re Tabnál jelölte három évvel korábban. A második odúban fészkelő madár pedig már a negyedik éve használja ugyanazt a költőhelyet.
Bagolytúra összefoglalója (Videó: Pánczél Mátyás) |
A túrát bográcsban főtt pörkölt elfogyasztásával zártuk. Köszönjük minden segítőnek és a SEFAG Zrt.-nek a segítséget! Köszönjük a résztvevőknek, jövőre ismét várunk mindenkit!
Kovács Gyula
MME Dél- Balatoni Helyi Csoport
A felső kis képen a költőláda ellenőrzése látható
(Fotó: Kovács Gyula)