2014-03-12 14:46
Történetünk már 2008-ban kezdődött, amely fülöpszállási gólyafészkekről szól, és egészen 2013. december 2.-ig tartott.
Fülöpszálláson 11 gólyafészek van a külterületeken lévőkkel együtt, így kis településünkhöz mérten ez elég soknak számít. Főúton lévő Petőfi utcai fészkünk kálváriája elég sokáig tartott, ugyanis ennél a fészeknél leszigeteletlen villanyoszlopok, leszigeteletlen traverz is működött.
A gólya mama, papa egész nyáron tartó szorgos munkával felnevelte kis fiókáit. Miután a sok finom falat után jól megnőttek augusztus elején elkezdték próbálgatni a szárnyaikat. Először a fészekben ugráltak, felszálltak majd vissza. Utána kinézték a legközelebbi villanyoszlopot és megpróbáltak átszállni rá. Ezek a legközelebbi villanyoszlopok sem voltak leszigetelve, így a kis fióka átrepültekor, nyitott szárnnyal hozzá ért a vezetékhez, biztos halálhoz vezetett a sorsa. A falu lakossága nagyon szívén viseli a gólyák sorsát így rengetegszer kereste fel a helyi csoportunkat, sérült vagy már áramütött és legyűrűzött gólyák ügyében. Számtalanszor kerestük az illetékes áramszolgáltatót, akiktől csak ígéreteket kaptunk, majd 2011-ben először a helyszínre érkeztek és felmérték a terepet.
Munkájuk menetét is vázolnom kell az igazságosság fejében, ami úgy zajlik:
- terepi felmérés kiszállással: 3 hónap
- megtervezés, térképek, vázlatok, diagramok készítése: 8 hónap
- költségvetésbe való beprogramozás: 3 hónap
- engedélyeztetés: 3 hónap
Ha kiszámoljuk szinte „időn belül” teljesítettek, és tudjuk az ő protokoll menetüket is, de sajnos ez 3 gólya család 12 fiókájának és 2 felnőtt gólyájának életébe került csak ennél a fészeknél. Sok szigeteletlen vezeték problémánk volt a környéken, de ezek is sorban leszigetelésre kerültek.
Ehhez azonban az kellett, hogy kollegáimmal folyamatosan kerestük őket emailen, telefonon. Így végre 2013.12.02-án darus kocsik érkeztek és leszigetelték a vezetékeket és a traverzokat.
Köszönjük!
Mindenképp gondoltam közzé tenni ez a csodálatos eredményt és azt, hogy az Akadálymentes Égbolt megállapodás keretében kialakult együttműködések és kapcsolatok is segítették. Köszönet Sápi Tamás KNPI természetvédelmi őrének!
Grecs Anita