Az illegális ciprusi madárbefogások a magyar énekesmadarak állományát is veszélyeztetik

Drasztikusan megnőtt az illegális madárbefogások száma Cipruson 2010-ben – derül ki a szigetország BirdLife szervezetének adataiból. A tavaly augusztus 31. és november 8. között végzett felmérés rámutatott, hogy a madárfogó hálók engedély nélküli használata 75 százalékkal, a lépvessző alkalmazása pedig 89 százalékkal emelkedett 2009 hasonló időszakához képest.

barátposzáta (fotó: Orbán Zoltán)


Az illegális vadászat elsősorban a Magyarországon is honos barátposzátákat érinti, de más énekesmadarak is az orvvadászok áldozatául esnek. A ciprusi éttermek sajnos biztos felvásárlói a befogott madaraknak, ugyanis belőlük készítik az „ambelopoulia” nevű ételt.

A hazai vonuló madárfajok egy része pihenőhelyként vagy telelőterületként használja Ciprust, így a szigetországban folyó illegális tevékenységek veszélyeztethetik a Magyarországon költő énekesmadárfajokat is. Fontos, hogy az Európai Unió minden tagországában egyöntetűen kikényszerítse a Madárvédelmi Irányelv alkalmazását és a szabályok betartatását, különben az egyes tagállamok természetvédelmi erőfeszítései hiábavalóak lehetnek. A szándékosan befogott madarak mellett számos más faj, többek között baglyok, légykapók és a ciprusi hantmadár is a hálókba akad. A szakemberek becslése szerint – a vizsgált Famagusta és Larnaca kerületekben – 1,4 millió madár esett az orvvadászok áldozatául.

A madarak csapdázása 30 éve illegális Cipruson. Az adatokból kiderül, hogy az elmúlt 9 évben nem sikerült megakadályozni az illegális madárbefogások számának növekedését, ez pedig komoly kudarc. Bár az 1990-es szinthez képest csökkenés mutatkozott, a növekedő trend előrevetíti egy ökológiai katasztrófa rémképét. Az Európai Unió tagállamaira a közös Madárvédelmi Irányelv komoly kötelezettségeket ró – különösen a költöző - madarak védelme – terén. A ciprusi rendőrség többször fellépett a „felvásárló piacot” jelentő, ambelopouliát is felszolgáló éttermek ellen, ez azonban kiváltotta a helyiek tiltakozását. Parlamenti képviselők és más közéleti személyiségek felszólalása megalapozhatja a hosszú távú állami fellépést az ügyben, ami biztosítja Ciprus biológia sokféleségének megőrzését.



Személyi jövedelemadó 1% felajánlásával nélkülözhetetlen
segítséget nyújthat madárvédelmi munkánkhoz!

A rendelkezéshez szükséges adószámot és
tájékoztatást is tartalmazó nyilatkozatot

letöltheti
itt >>

Köszönjük!


Kapcsolódó oldalak






Szász Péter

A fenti kis képen barátposzáta látható
(fotó: Orbán Zoltán)

Kapcsolódó hírek

Mély fájdalommal tudatjuk mindazokkal, akik ismerték és szerették, hogy Schmidt Egon életének 92 évében elhunyt.  Elhunyt szerettünk búcsúztatása 2023. március 10-én 11:15 órakor lesz a Farkasréti temető Makovecz-ravatalozóban.  

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a Madarak és Fák Napja alkalmából országos versenyt hirdet az általános iskolai felső tagozatos tanulók számára.

Schmidt Egon a Kossuth-díjjal (fotó: Haraszthy László)

Mély fájdalommal tudatjuk, hogy 91 éves korában, ma hajnalban elhunyt Schmidt Egon, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Tiszteletbeli elnöke, Kossuth-díjas író, aki egész életét a madaraknak, a madárvédelemnek és az ismeretterjesztésnek szentelte. Életével mindannyiunk számára példát mutatott természetszeretetből, emberségből, személyiségével természetvédők...