2013-11-07 23:00
Az elmúlt hetekben több aggódó megkeresést is kaptunk, melyekben arról számoltak be a levélírók, betelefonálók, hogy gólyákat láttak fészekben álldogálni, menjünk ki értük és segítsünk rajtuk. Ezekről a madarakról egyértelműen kijelenthető, hogy röpképesek, hiszen több méter magasan pihenek, ezért nem szükséges és nem is lehetséges befogni őket.
Miként ellenőrizhető a gólyák fizikai állapota?
A tarlón, belterületi füves területeken vagy akár parkolóban, járda mellett, udvarban sétálgató gólya egészségi állapotáról a legegyértelműbb visszajelzést a röpképesség vagy ennek hiánya ad. Ez úgy ellenőrizhető, ha a madár felé indulva felrepülésre késztetjük. Amennyiben ez megy neki, akkor minden rendben, de ezt jelzi az is, ha a madarat a tetőgerinc, a kémény vagy a fészek magasában állva látjuk.
Az áttelelő gólyák egyik túlélési fogása, hogy a kéményekből felszálló meleg levegőt kihasználva éjszakáznak (Fotók: Orbán Zoltán). |
Ha azonban a gólya csak néhány métert képes megtenni vagy csak ugrálva próbál menekülni, láthatóan furcsa, "rossz" mozgású, akkor vagy sérült vagy az éhezés miatt legyengült. Arról, hogy ilyenkor mit tehetünk, kihez fordulhatunk segítségért, itt tájékozódhat >>.
Miért maradnak itthon?
Az elmúlt években mind gyakoribbá váló gólya áttelelések hátterében többnyire nem egészségügyi okok állnak, mivel tökéletesen röpképes madarak maradnak itthon. Legutóbb 2010-ben volt olyan időjárás, melynek következtében a megkésett pótköltések fiókáit tömegesen hagyták magukra a többnyire augusztus 20-a körül elvonuló szülők és menteni kellett ezeket a madarakat.
Mit esznek?
A gólyák rendkívül változatos táplálkozásúak, a rovarok mellett férgeket, pajorokat, halakat, kétéltűeket, kígyókat, békákat, kisrágcsálókat, a talajon talált énekesmadár-tojásokat és -fiókákat is fogyasztanak. Ezért amikor a vizek befagynak és a rovarvilág is téli álomra húzódik, az áttelelő példányok hónapokig egereken, pockokon élnek, melyekre a szántókon, gyepeken vadásznak.
Havas szántón napozó és vadászó áttelelő fehér gólyák (Videó: Orbán Zoltán). |
Arról, hogy a telet itthon töltő gólyák mivel és miként etethetőek, itt olvashat >>.
Hívásával 250 Ft-tal támogatja az MME madárvédelmi munkáját. Köszönjük! |
A gólyák jeladós nyomkövetése a „Madárvédelem és kutatás határok
nélkül” (HUSK/1101/2.2.1/0336) projekt keretében, a „Magyarország -
Szlovákia Határon Átnyúló Együttműködés Operatív Program
2007-2013” támogatásával valósul meg.
Orbán Zoltán