Az egyiknek étek, a másiknak méreg

A nagy esőzések miatt az erdőkben jól megfigyelhető a víz pusztító, és éltető hatása. A gombáknak jót tett az eső, nagyra növesztette őket.  

Világító tölcsérgomba (Fotó: Lovranits Júlia).

A gombák pedig táplálékul szolgálnak egy sereg állatnak. Ezen a világító tölcsérgombán például egy meztelen csiga lakmározik. A világító tölcsérgomba biolumineszcens, így még sötétben is rá lehet bukkanni, mert bár nem olyan erősen mint a szentjános bogár, de egy kicsikét világítani is tud. 


Világitó tölcsérgomba éjjel (Forrás: notastelikehome.org).


Világító tölcsérgombán lakmározó fehércsíkos meztelencsiga (Fotó: Lovranits Júlia).

Gyakorlatlan gombászok a rókagombával téveszthetik össze. De hiába örülnek meg neki, mert ez a gomba az emberre mérgező hatású. Ez a fehér csíkos meztelencsiga viszont egész nyugodtan fogyasztja. Bizonyos csigák terjesztik a gombaspórát, toleránsak a mikotoxinra. Vagyis meg tudják enni a számunkra mérgező gombákat! Más gombák viszont, amik nekünk, embereknek ehetőek, a csigákra egyenesen riasztó hatásúak, sőt, van ami pont az ő számukra mérgező. Valószínűleg a meztelencsigák az ürülékükkel terjesztik a spórákat, ami a gombának is jó. A csiga pedig feltehetően olyan mikroorganizmusokkal van szimbiózisban, ami lebontja és semlegesíti számára a gombamérgeket. A meztelencsiga pedig például a madárbarát kertben is szívesen látott sünök táplálékául szolgálhat.


Gombakör (Forrás: hullo-eso.blogspot.com). 

A másik izgalmas a gombáknál most megfigyelhető jelenség a gombakör, amit régen boszorkánygyűrűnek vagy tündérkörnek is neveztek. A gombák jól ismert, kalapos termőtestei körben nőnek, a kör közepén pedig haloványabb a fű: mintha apró lábak tapodták volna le. A néphit szerint ezekben a körökben táncoltak a tündérek. A tündérkörben a hiedelem szerint másképp telik az idő, mások a távolságok is.


Gombakörök nyomai gyepen (Forrás: tarjanikepek.blog.hu).  

A kör alakban növekedett termőtestek valódi oka, hogy a föld alatt lévő, így számunkra nem látható gombafonalak minden irányban, sugarasan növekszenek. A belső részeken a táplálék elfogy, ott elpusztulnak, kifelé viszont ha tápanyaggal jól ellátott a talaj, egyre nagyobb, szabályos körben is nőhetnek. Ilyen köröket képez például Magyarországon a védett őzlábgalóca.


Szent Iván éjszakája (Festette: Edward Robert Hughes)

És ha már a tündéreknél és az ennivalóknál tarunk: tündérektől a népmesékben sohasem szabad elfogadni semmilyen ennivalót, mert örökre Tündérországban ragadsz!

Lovranits Júlia

Kapcsolódó hírek

Mély fájdalommal tudatjuk mindazokkal, akik ismerték és szerették, hogy Schmidt Egon életének 92 évében elhunyt.  Elhunyt szerettünk búcsúztatása 2023. március 10-én 11:15 órakor lesz a Farkasréti temető Makovecz-ravatalozóban.  

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a Madarak és Fák Napja alkalmából országos versenyt hirdet az általános iskolai felső tagozatos tanulók számára.

Schmidt Egon a Kossuth-díjjal (fotó: Haraszthy László)

Mély fájdalommal tudatjuk, hogy 91 éves korában, ma hajnalban elhunyt Schmidt Egon, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Tiszteletbeli elnöke, Kossuth-díjas író, aki egész életét a madaraknak, a madárvédelemnek és az ismeretterjesztésnek szentelte. Életével mindannyiunk számára példát mutatott természetszeretetből, emberségből, személyiségével természetvédők...