2011-10-19 14:54
Az ágak között fészket építő madarak számára a bokrok és a fák szinte végtelen számú fészkelőhelyet kínálnak, ezzel szemben az odúk zárt terét a fészekanyag már egy nyáron is annyira kitöltheti, hogy alkalmatlanná válnak a téli éjszakázásra. Ezért is nagyon fontos, hogy legkésőbb ősszel kitakarítsuk a mesterséges odúinkat.
Egyes fajok (például a harkályok és a seregély) "kirámolják" a zavaró, régi fészkeket az odúkból, de vannak olyan anyagok, amikkel a legerősebb csőrű és legelszántabb harkályokon kívül a kisebb és gyengébb énekesmadarak nem tudnak mit kezdeni. Ezek között elsősorban a méhek és lódarazsak lépeit kell megemlíteni, melyek a madarak számára teljesen használhatatlanná teszik az odúkat.
A fiókák kirepüléséig tartó hetek alatt a fészekanyag nagyon beszennyeződik, a felhalmozódó ürülék és bomló táplálékmaradványok mellett élősködők is megtelepednek ebben. |
A házi méhek (a képen) és lódarazsak lépei (Fotók: Bajor Zoltán) ... |
... vagy a verebek (házi veréb) fészkei már egyetlen költés alkalmával is teljesen kitölthetik az odú belsejét. |
Miért van szükség az odúkra télen?
A fagyos hónapokban a túlélés "receptje" végtelenül leegyszerűsödik a szabadban: a madárnak annyi táplálékot kell a nappal rövid óráiban összegyűjtenie (ezt segítjük a téli etetéssel), amivel nagy biztonsággal kibírja az akár -25 C°-os hideget másnap reggelig, amikor ismét ehet (ezért nem szabad a megkezdett etetést egyik napról a másikra abbahagyni). Ebben a túlélésben van nagy szerepe az odúknak, ahol több egyed is összebújhat éjszakára. A madarak testétől felmelegedő szélvédett belső térben a hőérzet akár több tíz (!) fokkal is magasabb lehet, mint a szeles, fagyos ágak között, ami jelentősen növeli a túlélés esélyét.
Az odúköltő fajok (széncinege) télen akár csoportosan is |
... amit az eközben felgyülemlő (és tavasszal egy hasonló takarítás során eltávolítandó) ürülék jelez (Fotók: Orbán Zoltán). |
Mit kell tennünk?
A mindennapi madárvédelmi munka gyakorlata szerint az elhasználódott fészekanyagot a költési periódusok végén el kell távolítani (az első takarítás ideje május-júniusra, a második július-augusztusra esik). Ha ezt nyáron nem tudjuk elvégezni, ősszel a téli felkészülés részeként mindenképpen érdemes időt szánni az odúk kitakarításra. Egyszerűen akasszuk le az odút a helyéről, majd a tetejét felnyitva (aminek éppen emiatt kell ilyen kialakításúnak lennie) kézzel szedjük ki vagy bottal kaparjuk ki a fészekanyagot. Eközben fokozottan ügyeljünk a higiéniás szabályok betartására: több odú és odútelep takarításakor használjunk munkavédelmi vagy gumikesztyűt és porálarcot, utána pedig alaposan mossunk kezet.
Az emlős vendégekkel mi legyen?
Különösen az erdei odútelepeken gyakori "albérlők" a védett pelék és denevérek, ezeket az állatokat természetesen ne telepítsük ki, hagyjuk őket az odúban (részletek >>)!
Még ilyenkor is lehetnek aktív fészkek!
A tavalyi év is bizonyította, hogy egyes odúköltő fajok fiókanevelési időszaka a megszokott augusztus helyett akár novemberig is kitolódhat (részletek >>). Kérjük, ha ilyen viselkedést tapasztal, írja meg az adatokat munkatársunknak. Köszönjük!
Kapcsolódó oldalak
- Odúk és költőládák >>
- Odúkihelyezés >>
- Odúellenőrzés és -karbantartás >>
- Méhek és lódarazsak kilakoltatása >>
- Az etetők közelébe helyezzünk ki odúkat is! >>
- Mesterséges madárodúk a környezeti nevelésben és turizmusfejlesztésben >>
- Téli madáretetés >>
- Madárbarát kert program >>
- Madárbarát mintakert tanösvény >>
|
Orbán Zoltán