A tavaszi tél után bármelyik nap számíthatunk az első hazai fecskemegfigyelésre!

A legkorábban induló füsti fecskéink első példányai bármelyik nap megérkezhetnek. Ezek a madarak már átkeltek a Szaharán, majd a Földközi-tengeren, és most a mediterrán partvidéket elhagyva közelednek Magyarország felé. Tegnapelőtt, 2010. március 13-án 14:05-kor látták az első füsti fecskét Mamaia-n, a kelet romániai Dobrudzsában, a Fekete-tenger partvidékéhez közel.

 

A nagyarányú állománycsökkenést elszenvedett, ezért sok fejtörést okozó fecskékért (részletesen >>) most újra aggódhatunk, mivel még nem tudjuk, hogy a legkorábban érkezőket (részletesen >>) mennyire érintette az elmúlt hét szokatlanul hideg időjárása. A nálunk sok helyen jelentős havazást okozó mediterrán ciklon a Földközi-tenger medencéjében is nagy kiterjedésű, több napig tartó hideg időjárást és esőzéseket okozott, ami a repülő rovarokra vadászó fecskék számára mindig problémás, mivel a táplálékállatok ilyen időben nem repülnek.

 

Honnan tudjuk, hogy fecskéink már a határok közelében lehetnek? Az elmúlt évek tapasztalatai alapján március harmadik hetében jó esély van rá, hogy újra fecskéket lássunk a hazai égen repülni. A legkorábbi megfigyelések tavaly (forrás birding.hu):

  • Füsti fecske
    dátum: 2009. március 16.
    hely: Zákányszék (Csongrád megye)
    megfigyelő: Ábrahám Károly
     
  • Molnárfecske
    dátum: 2009. március 28.
    hely: Királyszentistván (Veszprém megye)
    megfigyelő: Székely Balázs
     
  • Partifecske
    dátum: 2009. április 2.
    hely: Sándorfalva (Csongrád megye)
    megfigyelők: Mészáros Csaba, Puskás József
     
  • Sarlósfecske
    dátum: 2009. április 9.
    hely: Vecsés (Pest megye)
    megfigyelő: Dózsa András

     

     

Kapcsolódó cikkek, oldalak 

 

A felső képen füsti fecske látható (Fotó és szöveg: Orbán Zoltán).
 

 

Adó 1%-ának felajánlásával, egyéni és céges
adományával is hozzájárulhat a madarak
és más állatfajok védelméhez!

     

     Letölthető 1% rendelkezési nyilatkozat >>

 

     Egyéni és céges adományozás >>

 

Köszönjük!

Kapcsolódó hírek

Mély fájdalommal tudatjuk mindazokkal, akik ismerték és szerették, hogy Schmidt Egon életének 92 évében elhunyt.  Elhunyt szerettünk búcsúztatása 2023. március 10-én 11:15 órakor lesz a Farkasréti temető Makovecz-ravatalozóban.  

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a Madarak és Fák Napja alkalmából országos versenyt hirdet az általános iskolai felső tagozatos tanulók számára.

Schmidt Egon a Kossuth-díjjal (fotó: Haraszthy László)

Mély fájdalommal tudatjuk, hogy 91 éves korában, ma hajnalban elhunyt Schmidt Egon, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Tiszteletbeli elnöke, Kossuth-díjas író, aki egész életét a madaraknak, a madárvédelemnek és az ismeretterjesztésnek szentelte. Életével mindannyiunk számára példát mutatott természetszeretetből, emberségből, személyiségével természetvédők...