44 fiókát sikerült meggyűrűzni a kiskunsági Gólya Road Show-n

53 fiókával találkoztak a résztvevők a Gólya Road Show kiskunsági helyszínein és közülük 44-et jelöltek meg alumínium és - ha a fióka már elég nagynak bizonyult - színes gyűrűkkel. Ettől az évtől kék alapszínű, fehér számokkal ellátott gólyagyűrűket használ az MME.

Budapesti Helyi Csoport logó

Ezek a nagyobb méretű, messziről leolvasható gyűrűk nagy segítségére vannak a madarászoknak, hiszen visszafogás nélkül is azonosítani lehet a madarat. A gyűrűzés segítségével számos információval gazdagodnak a szakemberek, többek között a madarak vonulási útvonaláról, telelési- és pihenőhelyeiről.

Gólya road show a Kiskunságban (fotó: Halpern Bálint)
Először mindig a a gyűrűző és segítője emelkedett
a fészekhez daruskocsi segítségével, hogy
eldöntsék, a fióka elég idős-e
a gyűrűzéshez


A fészekhez emelkedő daruskosarat látva a szülő - ha a fészken tartózkodik - elrepül és jellemzően egy közeli háztetőre, kéményre száll le. A fiókák ekkor lelapulnak és mozdulatlanná válnak, fejüket elfordítják. A gyűrűző a fiókákat egymás után beemeli a daruskosárba és megtörténik a jelölés.

Gólya road show a Kiskunságban (fotó: Halpern Bálint)
A fiókák semmilyen ellenállást nem mutatnak
(fotók Halpern Bálint)


A részvevőknek is volt lehetőségük arra, hogy felemelkedjenek a daruskocsival és megnézzék a fészket, valamint a fiókákat

Gólya road show a Kiskunságban (fotó: Söményi Gábor)
A nap során 1-2 alkalmas fészeknél egy-egy fiókát is lehoztak a szervezők, hogy
az érdeklődők testközelből is találkozhassanak vele
és akár meg is simogathassák
(fotó: Söményi Gábor)


A fészkek egy részében záptojást illetve még kis méretű fiókát találtak. Ez utóbbiak miatt is fontos, hogy elsőként a gyűrűző szakember menjen fel a fészekhez, a pici fiókákat ugyanis erős napsugárzásban a felnőtt madarak árnyékkukkal védik és ilyenkor nem szabad őket megzavarni.

Gólya road show a Kiskunságban (fotó: Lendvai Csaba
A nap során egy idős madarat is sikerült azonosítani,
amelyet 2007-ben gyűrűztek Törtelen
(Fotó: Lendvai Csaba)


A túra során természetesen más fajokra is figyeltek a résztvevők. Láttak és hallottak fülemülét, egerészölyvet, csicsörkét, barátposzátát, sarlósfecskét, füsti fecskét, molnárfecskét, zöldikét, örvös galambot, szürke gémet, tengelicet, házi verebet, mezei verebet, erdei pintyet, seregélyt, széncinegét, fekete rigót, házi rozsdafarkút és balkáni gerlét. A gólyafészkek rendszeres társbérlői a verebek voltak, illetve egy alkalommal egy balkáni gerle.

Aki lemaradt volna, az még pótolhatja, hiszen a következő hetekben Pest megyében és számos más helyen is lesz Gólya Road Show.

Ha az országot járva gólyafészket lát (illetve fiókát, fészken álló madarakat stb.), akkor kérjük töltse fel megfigyelését a  gólya online adatbázisba.

Köszönjük segítségét!







Köszönjük, hogy egy százalék felajánlásával az MME madárvédelmi munkáját támogatta!




Kapcsolódó hírek

Mély fájdalommal tudatjuk mindazokkal, akik ismerték és szerették, hogy Schmidt Egon életének 92 évében elhunyt.  Elhunyt szerettünk búcsúztatása 2023. március 10-én 11:15 órakor lesz a Farkasréti temető Makovecz-ravatalozóban.  

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a Madarak és Fák Napja alkalmából országos versenyt hirdet az általános iskolai felső tagozatos tanulók számára.

Schmidt Egon a Kossuth-díjjal (fotó: Haraszthy László)

Mély fájdalommal tudatjuk, hogy 91 éves korában, ma hajnalban elhunyt Schmidt Egon, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Tiszteletbeli elnöke, Kossuth-díjas író, aki egész életét a madaraknak, a madárvédelemnek és az ismeretterjesztésnek szentelte. Életével mindannyiunk számára példát mutatott természetszeretetből, emberségből, személyiségével természetvédők...