2022-12-19 10:16
Az agrárterületekhez kötődő madárfajok állománya Európa-szerte jelentősen csökken. Megőrzésük a Madárvédelmi Irányelv egyik követelménye, emellett az EU 2030-ig szóló biodiverzitás stratégiája is ambiciózus célokat tűzött ki a mezőgazdasági élőhelyek madárállományainak helyreállítására. Az új Közös Agrárpolitika (KAP) külön rendelkezéseket tartalmaz e védelmi és helyreállítási erőfeszítések támogatására, és számos eszközt és lehetőséget kínál a tagállamok számára, amelyek meghatározzák, miként lehet a leghatékonyabban bevonni a gazdálkodókat e célok elérésébe.
A természetvédelmi programok előzetesen kiválasztott mezőgazdasági rendszerekre vagy egyes kiemelt, ún. zászlóshajó-fajokra összpontosítanak. A programok közül példaként említhető a rizs ültetvények madárbarát kezelése Bulgáriában, Portugáliában és Spanyolországban, a szántók gyepes szegélyeinek kialakítása az olasz szántóföldeken, a haris élőhelyeinek védelme Franciaországban, a fogoly védelme Németországban, valamint számos faj, köztük a vadgerle élőhelyének megőrzése Ausztriában, Magyarországon és a Csehországban. A madárvédelem mellett a programok hozzájárulnak a földterületeken való gazdálkodás folytatásához, valamint a hagyományos gazdálkodási rendszerek megőrzéséhez is. Valamennyi rendszer további előnyöket biztosít a gazdálkodók és a társadalom számára, így például a talaj- és vízvédelem, a beporzó rovarok állományainak megőrzése, valamint a növényvédőszerekkel használatának csökkentése révén. A rendszerek kidolgozásának folyamatában a civil szervezetek, a mezőgazdasági termelők érdekképviseleti szervei, a szaktanácsadók, a vadászati szervezetek, és más érintett szereplők is részt vettek.
A kezdeményezés keretében készült valamennyi dokumentum nyilvánosan hozzáférhető. Ezek közé tartoznak a technikai jelentések, valamint a természetvédelmi programok, a mezőgazdasági rendszerek és a kiemelt fajok hasznos összefoglaló adatlapjai. Ezek tömör és tényeken alapuló útmutatót nyújtanak az érdekeltek számára az egyes programok tartalmának alaposabb megértéséhez. A dokumentumok angol nyelven készültek, és több más nyelvre is lefordították őket. Az EK Circa BC weboldalán az alábbi linkeken keresztül érhetők el.
- Link a mezőgazdasági rendszerek adatlapjai mappához
- Link a kiemelt fajok adatlapjai mappához
- Link a természetvédelmi programok adatlapjai mappához
- Link az 1. műhelyhez (társalkotás): június 25. 2021
- Link a 2. műhelyhez (zárókonferencia): október 11. 2022
- Link a nemzeti műhelyekre: április-június 2022
Hozzáférés a Circa BC Tájékoztatókhoz és a workshop anyagaihoz ezen a QR-kódon keresztül.
További információk:
Természetvédelmi programok: A kezdeményezés keretében 10 tagállamban - Ausztria (2), Bulgária (2), Csehország (2), Finnország (2), Franciaország (2), Németország (2), Olaszország (2), Magyarország (2), Olaszország (2), Portugália (4), Spanyolország (2) és Franciaország (2) - 22 természetvédelmi célú agrártámogatási programot dolgoztak ki a mezőgazdasági élőhelyek madarai számára.
- Alacsony intenzitású gyepgazdálkodás magas természeti értékű gyepeken – Gyeprezervátum előíráscsoport
- Emelt szintű túzokvédelmi előíráscsoport magas természeti értékű szántóterületeken
Integráció a nemzeti KAP Stratégiai Tervekbe: A tagállamok 2021 év végén nyújtották be a nemzeti KAP-Stratégiai Terveik első változatát. Az Európai Bizottság visszajelzései alapján a tervek átdolgozott változatai 2022 második felében kerültek benyújtásra. Mára szinte valamennyi tagország elfogadott KAP Stratégiai Tervvel rendelkezik3 . A kezdeményezés célja természetvédelmi programok teljes vagy legalább részleges beillesztése a stratégiai tervekbe. Ez eddig 13 program esetében sikerült teljesen vagy legalább részben. Magyarország esetében az AKG átdolgozásakor, 2023-2024 folyamán nyílhat lehetőség a projekt keretében kidolgozott két természetvédelmi program integrálására. A tagállamok fontolóra vehetik azt is, hogy más finanszírozási eszközökkel kísérleti jelleggel teszteljék a rendszereket.
[1] Ausztria, Bulgária, Csehország, Németország, Spanyolország, Finnország, Franciaország, Magyarország, Olaszország és Portugália.
[2] A konzorcium tagjai: Környezetvédelmi Ügynökség Ausztria (vezető), MME-BirdLife Hungary, Consorci Centre de Ciencia i Tecnologia Forestal de Catalunya, Czech University of Life Sciences Prague, Dicon Group Ltd., Iceta Instituto de Ciencias, Tecnologias e Agroambiente da Universidade do Porto, Institut Supérieur d'Agriculture et d'Agroalimentaire Rhône-Alpes, Lega Italiana Protezione Uccelli, Pensoft Publishers, University of Helsinki és a Helmholtz-Zentrum für Umweltforschung, Leipzig.
[3] https://agriculture.ec.europa.eu/cap-my-country/cap-strategic-plans/approved-csp_en