130 éve született Csörgey Titusz

A kíváló természettudós születésének 130. évfordulóján emlékkiállítás

nyílik a Balaton-felvidéki Ábrahámhegyen.

Csörgey Titus világviszonylatban is a kiemelkedő természettudósok, ornitológusok közé tartozott. Herman Ottó tanítványaként kezdte a pályáját, és igen rövid idő alatt a madarász szakma legjobbjai közé emelkedett. Érdemes megemlíteni, hogy tudóstársaival ellentétben ő közérthető nyelvezettel fogalmazta meg tanait, fontos céljának tartotta, hogy a hétköznapi emberek számára is népszerűsítse az ornitológia tudományát. Több madártant népszerűsítő munkája - például az Útmutató a mesterséges fészekodvak alkalmazásához (Budapest, 1913) című - semmit nem vesztett aktualitásából a mai napig. Az pedig már csak a színes adalékok közé tartozik, hogy mindemellett elismert madárillusztrátorként is számon tartották. Összefoglalva tehát, Csörgey Titus XX. század eleji népszerűsége kettős gyökerű. Egyrészt fakad a közérthető tudós magatartásból, másrészt a "madármunkások" szeretetéből, az értük való tenni vágyás gyakorlattá formálásából.

Kapcsolódó hírek

Mély fájdalommal tudatjuk mindazokkal, akik ismerték és szerették, hogy Schmidt Egon életének 92 évében elhunyt.  Elhunyt szerettünk búcsúztatása 2023. március 10-én 11:15 órakor lesz a Farkasréti temető Makovecz-ravatalozóban.  

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a Madarak és Fák Napja alkalmából országos versenyt hirdet az általános iskolai felső tagozatos tanulók számára.

Schmidt Egon a Kossuth-díjjal (fotó: Haraszthy László)

Mély fájdalommal tudatjuk, hogy 91 éves korában, ma hajnalban elhunyt Schmidt Egon, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Tiszteletbeli elnöke, Kossuth-díjas író, aki egész életét a madaraknak, a madárvédelemnek és az ismeretterjesztésnek szentelte. Életével mindannyiunk számára példát mutatott természetszeretetből, emberségből, személyiségével természetvédők...