10 széncinege fióka kelt ki tavasszal egy "Madárbarát panel" erkélyén

Magyarországon sok ember lakik panellakásban és többségük azt gondolja, hogy ezzel messzire került a természettől, ez azonban egyáltalán nincs így. Egy kis odafigyeléssel egész fészekaljnyi madár kelhet ki a panelek erkélyein.

széncinege (fotó: Bajor Zoltán)


A történet Budapest egyik 4. emeleti apró erkélyén zajlott tavasszal. A téli madáretetés során kékcinege, fekete rigó és az év madara, a széncinege látogatott az erkélyre. Remélve, hogy valamely cinegének megtetszik a hely, egy „B” odút helyeztek ki az erkély felső sarkába.Tél végén fekete rigók kerestek fészkelőhelyet az alig 1 négyzetméteres területen, azonban nem találták alkalmasnak egy élelmes cinegepár szerencséjére, amely február közepén vette birtokba a helyet.

2 nap múlva már elkezdtek fészekanyagot hordani az odúba, bár nem túl nagy aktivitással. Márciusban ugyan - mint területüket - már védelmezték az erkélyt, de építőanyagot továbbra is alig hordtak. Március végén aztán néhány nap alatt megépítették a teljes fészket. Rengeteg mohát, gyökérdarabot és kutyaszőrt hordtak az odúba és megkezdték a tojásrakást. Április 9-én már 10 tojás lapult a fészekben, 20-án pedig ki is kelt 10 parányi fióka.

tojásokon ülő széncinege (fotó: Bajor Zoltán)
Tojásokon ülő széncinege (fotó: Bajor Zoltán).


Ettől kezdve a szülők folyamatosan hordták a lepkehernyókat, rovarokat, amíg május 9-én mind a 10 fióka el nem hagyta az odút. Az egyikük igen nehezen birkózott meg a levegőben való manőverezéssel –hiszen eddig soha nem volt lehetősége kipróbálni- így a lefele ereszkedés nem ment neki. Ezért a 4. emeleti erkélyről indulva a 6. emeleti szemközti ház ablakpárkányára sikerült repülnie, ahonnan kétségbeesve szólongatta a szüleit. Második próbálkozásra sem sikerült eleget süllyednie, így a 4 emeletes ház tetején kötött ki, ahova az apamadár érte ment és 3. próbálkozásra már sikerült az alacsonyabb fa koronájába landolnia, ahol már mind a 9 testvére várta.

Ebből  is látható, hogy 1 db odú erkélyre történő kihelyezésével, akár 10 apró fióka is életünk részese lehet és megannyi élménnyel gazdagítja a felnőttet és gyereket egyaránt, amely egész életük során elkíséri őket. Az elmúlt 3 évben erről a parányi erkélyről, a mostani 10 fiókával együtt már 29 madárfióka repülhetett ki egy kis odafigyeléssel.

Ha kedvet kapott, hogy madárbaráttá tegye erkélyét, a következő oldalak nyújthatnak segítséget:


Kapcsolódó oldalak:






Köszönjük, hogy egy százalék felajánlásával az MME madárvédelmi munkáját támogatta!


Kincses László
A fenti kis képen széncinege látható
(fotó: Bajor Zoltán)

Kapcsolódó hírek

Mély fájdalommal tudatjuk mindazokkal, akik ismerték és szerették, hogy Schmidt Egon életének 92 évében elhunyt.  Elhunyt szerettünk búcsúztatása 2023. március 10-én 11:15 órakor lesz a Farkasréti temető Makovecz-ravatalozóban.  

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a Madarak és Fák Napja alkalmából országos versenyt hirdet az általános iskolai felső tagozatos tanulók számára.

Schmidt Egon a Kossuth-díjjal (fotó: Haraszthy László)

Mély fájdalommal tudatjuk, hogy 91 éves korában, ma hajnalban elhunyt Schmidt Egon, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Tiszteletbeli elnöke, Kossuth-díjas író, aki egész életét a madaraknak, a madárvédelemnek és az ismeretterjesztésnek szentelte. Életével mindannyiunk számára példát mutatott természetszeretetből, emberségből, személyiségével természetvédők...