Madármegfigyelő túra a Rakaca-víztározónál

2012. november 10-én helyi csoportunk madármegfigyelő túrát szervezett a Rakaca-víztározóhoz. Az edelényi Szent Miklós Görög Katolikus Általános Iskola 7-8. osztályosaival és más érdeklődőkkel együtt 45-en indultunk útnak.

Madármegfigyelők csapata (Fotó: Farkas Emese)


A reggeli köd olyan makacsul tartotta magát, hogy kétséges volt, fogunk-e látni valamit a tavon. A megfigyelésre alkalmas partszakaszhoz vezető úton ezért igyekeztünk minél több, madarakkal kapcsolatos érdekességgel megismertetni a résztvevőket. Az út menti cserjés bozót gazdagon kínálta színes bogyóit, így bemutathattuk a madarak kedvelt táplálékait jelentő terméseket. Ezek most is vonzották az énekesmadarakat, leginkább a cinegefajokat, amelyeket távcsővel is megfigyelhettünk, de a hangjuk elárulta, hogy citromsármány, süvöltő, csíz, sárgafejű királyka is rejtőzik a bozótban. Az egyik fán szajkó pózolt a távcsövek kereszttüzében, egy másikon hegyi fakusz bújócskázott velünk, odébb egy csapat fenyőrigó röppent át előttünk. Néhány elektromos oszlop mellett elhaladva elmagyaráztuk, miért lehetnek veszélyesek bizonyos oszlopok a ragadozómadarakra.
Mire elértük tervezett megfigyelőállásunkat egy tóparti stégnél, a köd lassan feloszlott, és felállíthattuk teleszkópjainkat.


Madármegfigyelés teleszkóppal a Rakaca-víztározónál (Fotó: Farkas Emese)
Teleszkópos madármegfigyelés a Rakaca-víztározónál
(Fotó: Farkas Emese)


A tó közepén búbos vöcskök úsztak, a túlparton nagy kócsagok és szürke gémek álldogáltak, kis csapatokban récék pihentek. Mintegy félórás távcsöves és teleszkópos megfigyelés után visszaindultunk a kiindulási helyre. Az iskolásoktól elbúcsúzva már csak kis létszámú csapat folytatta tovább a túrát a tó másik oldalán. Több helyen megálltunk, s egy kisebb öbölnél a tőkés récék sokaságában csörgő récéket és nagy örömünkre egy örvös bukót is sikerült megfigyelnünk.
A másnap kilátogató madarászok vörösnyakú vöcsköt, sarki búvárokat, kárókatonát és kercerécéket is láttak a tavon. A Rakaca-víztározó még tartogathat meglepetéseket az idénre…








Köszönjük, hogy egy százalék felajánlásával az MME madárvédelmi munkáját támogatta!


Farkas Emese
MME Gömör-Tornai Helyi Csoport

Kapcsolódó hírek

Mély fájdalommal tudatjuk mindazokkal, akik ismerték és szerették, hogy Schmidt Egon életének 92 évében elhunyt.  Elhunyt szerettünk búcsúztatása 2023. március 10-én 11:15 órakor lesz a Farkasréti temető Makovecz-ravatalozóban.  

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a Madarak és Fák Napja alkalmából országos versenyt hirdet az általános iskolai felső tagozatos tanulók számára.

Schmidt Egon a Kossuth-díjjal (fotó: Haraszthy László)

Mély fájdalommal tudatjuk, hogy 91 éves korában, ma hajnalban elhunyt Schmidt Egon, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Tiszteletbeli elnöke, Kossuth-díjas író, aki egész életét a madaraknak, a madárvédelemnek és az ismeretterjesztésnek szentelte. Életével mindannyiunk számára példát mutatott természetszeretetből, emberségből, személyiségével természetvédők...