A hónap denevére: a szürke hosszúfülű-denevér

A hosszúfülű denevérek rendkívül mókás megjelenésű, más csoportok tagjaival össze nem téveszthető bőregerek. Európában hat, hazánkban kettő, egymáshoz nagyon hasonló fajuk él.

A hosszúfülű-denevéreknek nemcsak óriási, a fejük tetején összenőtt fülkagylóik jellegzetesek, de orrnyílásaik is, melyek felfelé néznek (Fotó: Boldogh S.)

A szürke hosszúfülű-denevér (Plecotus austriacus) Európában, leginkább a kontinens nyugati és középső részén fordul elő. Magyarországon is sokfelé, még az alföldi, fátlan területeken is találkozhatunk vele.


A szürke hosszúfülű-denevér hazai elterjedése

Jól alkalmazkodott a lakott területekhez, legnagyobb számban a méretes kertekkel, gyümölcsösökkel rendelkező településeken fordul elő. Nyári szállásai leginkább templomok és egyéb zavartalan épületek padlásain vannak, ahol kisebb kolóniákat hoz létre.


Ez a faj kedveli a lakott településeket (Fotó: Forrásy Cs.)

Teleléskor földalatti búvóhelyekre, főleg sziklahasadékokba, barlangokba és bányákba húzódik, de pincékben is találkozhatunk vele. Hatalmas füleit ilyenkor szárnyai alá hajtja, a felületes szemlélő ezért könnyen más fajnak nézi.


Hidegtűrő, teleléskor szinte mindig a bejáratokhoz közel találni (Fotó: Boldogh S.)

Pilleszerű, könnyed repülése van, de helyben is képes lebegni, így levelek felszínéről, pókhálókból is összeszedi zsákmányát. Nagyon kifinomult a hallása, de táplálékának egy részét látása segítségével szerzi meg.


Szürke hosszúfülű-denevér fülkagylója
Rendkívüli mérete miatt sérülékeny, de nagy hőleadó képességű is, ezért a nyugalomban lévő állat a szárnyai alá rejti (Fotó: Forrásy Cs.)

Helyzete sajnos a legtöbb országban romlik, Angliában például már a kipusztulás szélére sodródott. Állományai idehaza is szemlátomást zsugorodnak, a csökkenés pontos mértéke azonban egyelőre nem ismert. Úgy tűnik, hogy különösen érzékeny a rovarirtó és fakezelő szerekre, de a nyári búvóhelyül szolgáló padlások átépítése is komolyan veszélyezteti.


Kolóniai általában kicsik, 20-30 példányból állnak (Fotó: Boldogh S.)

Ha a kezelésében álló épületben szürke hosszúfülű – vagy bármilyen más – denevérek telepedtek meg, és a védett állatokkal kapcsolatban kérdése van vagy segítségre szorul, mindig forduljon szakemberekhez! A denevérek jelenléte nem jelent Önre nézve kockázatot, viszont ezek az állatok rendkívül fontosak a természet egészséges működőképessége szempontjából.

Kapcsolódó hírek

Mély fájdalommal tudatjuk mindazokkal, akik ismerték és szerették, hogy Schmidt Egon életének 92 évében elhunyt.  Elhunyt szerettünk búcsúztatása 2023. március 10-én 11:15 órakor lesz a Farkasréti temető Makovecz-ravatalozóban.  

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a Madarak és Fák Napja alkalmából országos versenyt hirdet az általános iskolai felső tagozatos tanulók számára.

Schmidt Egon a Kossuth-díjjal (fotó: Haraszthy László)

Mély fájdalommal tudatjuk, hogy 91 éves korában, ma hajnalban elhunyt Schmidt Egon, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Tiszteletbeli elnöke, Kossuth-díjas író, aki egész életét a madaraknak, a madárvédelemnek és az ismeretterjesztésnek szentelte. Életével mindannyiunk számára példát mutatott természetszeretetből, emberségből, személyiségével természetvédők...