2020-11-20 08:32
Az őszi és tavaszi vonulás időszakában olyan madarak is felbukkannak hazánkban, amelyek fészkelőként nincsenek jelen nálunk. Az elmúlt hetekben a madarászok számára sok ilyen érdekesség adódott, ezek kis szerencsével bárki számára megfigyelhetők. Az egyik rendszeres vendégünk az örvös rigó (Turdus torquatus), ezúttal Dinnyésen figyelték meg.
Ha esetleg az örvös rigó nyomában Dinnyésre indulunk, érdemes figyelnünk a csüllőt (Rissa tridactyla) is. Ez egy olyan sirályféle, amely tőlünk északra fészkel, de fiatal, kóborló példányai időnként felbukkannak hazánk vizes élőhelyeinél. Érdekesség, hogy negyedik ujja visszafejlődött, latin fajnevét (tridactyla = háromujjú) is erről kapta.
A csüllő az Atlanti-Óceán északi térségének tengerpartjain költ
(Fotó: Orbán Zoltán)
A "tengeri ludak" (Branta) nálunk nem fészkelnek, ám az őszi vonulás során több képviselőjük is megfordul hazánkban: a vörösnyakú lúd (Branta ruficollis), az apácalúd (Branta leucopsis), a kanadai lúd (Branta canadensis) és az örvös lúd (Branta bernicla). Az ásóludak (Tadorna) közül a bütykös ásólúd (Tadorna tadorna) nálunk is költ, de rokona a vörös ásólúd (Tadorna ferruginea) csak vendégként érkezik hozzánk. Ezek a különleges megjelenésű madarak rendszerint a szürkeludak (Anser spp.) nagyobb csapataihoz csatlakoznak.
Vörösnyakú lúd szürkeludak között
(Fotó: Dr. Heincz Miklós)
Eredményes madarászatot kívánunk, és ne feledjétek, a megfelelő helyen és időn kívül nem árt egy jó távcső sem! Körülnézhettek az MME kínálatában is: https://mmebolt.hu/
Írta: Dr. Benedek Veronika